تاریخ: ۱۲:۵۰ :: ۱۳۹۱/۰۶/۲۷
چه کسی مسئول امنیت گچساران می باشد؟

امید است مسئولین استان و شهرستان وبه خصوص فرماندار محترم ضمن بازخواست از مسئولین انتظامی گچساران،برنامه ای کارامد برای کاهش حوادث خشونت بار در گچساران تهیه وبه مرحله اجرا درآورند تا نام گچساران ومردم آن بیشتر از این مورد تمسخر وطعنه دیگر هموطنان قرار نگیرد. روز پنج شنبه 23شهریورماه بود که یکی از همشریان در […]

امید است مسئولین استان و شهرستان وبه خصوص فرماندار محترم ضمن بازخواست از مسئولین انتظامی گچساران،برنامه ای کارامد برای کاهش حوادث خشونت بار در گچساران تهیه وبه مرحله اجرا درآورند تا نام گچساران ومردم آن بیشتر از این مورد تمسخر وطعنه دیگر هموطنان قرار نگیرد.

روز پنج شنبه 23شهریورماه بود که یکی از همشریان در مورد تیراندازی شب قبل وکشته شدن یکی از مغازه داران و زخمی شدن همراهش درخیابان هلال احمر گچساران صحبت می کرد. در پیگیری این خبر ابتدا برخی از مسئولین ،کشته شدن نفر مذکور را تکذیب کردند اما بعداً راهی جز تأیید خبر نبود!
چرا میزان نزاع ،قتل وتجاوز در گچساران زیاد شده است؟
چرا مردم وبه خصوص جوانان ،کم حوصله شده ودست به اسلحه (سرد وگرم )می برند؟
چرا مسئولین در برابر اقدامات خشن،نزاع های قبیله ای و… سکوت می کنند؟
وظیفه نیروی انتظامی ودادگستری در مقابل افزایش سطح اینگونه خشونت ها چیست؟
و…
در حالی که صبح پنج شنبه ،جناب آقای سرهنگ بیعت اصل، فرمانده نیروی انتظامی گچساران در فرودگاه گچساران و با ژست اقتدار آمیز خود ،منتظر ورود وزیر راه وشهرسازی به گچساران بودند،در نقطه ای دیگر از گچساران خانواده ای در حال عزاداری وشیون بودند!
برای بررسی افزایش میزان خشونت در گچساران ،لازم است به اورژانس بیمارستان شهید رجایی مراجعه کنیم تا از آمار زخمی ها و کشته هایِ نزاع های قبیله ای،خانوادگی،خیابانی،ناموسی و… لیستی تهیه کنیم.می توان به این لیست تعداد افراد مست ولایعقلی که براثر مصرف مشروبات الکی ومواد مخدر،اراده وتعقل خود را از دست داده وبه زمین و زمان اهانت می کنند را نیز اضافه کرد.
ای کاش مسئولین استان وشهرستان ،آمار واقعی از میزان خشونت ها وتجاوزات را ارایه می کردند تا مردم از میزان قتل وخشونت بالای گچساران فقط طی 6ماه گذشته با خبر می شدند و برای جلوگیری از خشونت ها فکری می کردند،زیرا آگاهی ومشارکت مردم در افزایش میزان امنیت جامعه بسیار مهم می باشد،به نحوی که حضرت امام خمینی(ره) می فرمایند:«آگاهی مردم ومشارکت ونظارت وهمگامی آنها با حکومت منتخب خودشان،خود بزرگترین ضمانت حفظ امنیت در جامعه خواهد بود.»
برای علت یابی افزایش میزان خشونت،قتل وتجاوز در استان وبه خصوص گچساران ،باید از نظرات کارشناسان جامعه شناسی،روانشناسی و… استفاده کرده واز نظرات این کارشناسان در برنامه های اجتماعی وشهری استفاده کرده و در روند توسعه به این نظرات اهمیت فراوان داد که متأسفانه رسانه ها وصداوسیمای استان(زاگرس) اصلاً وقت وحوصله بررسی وکنکاش پیرامون مسایل خشونت آمیز استان وعلل آنرا ندارند!!
اما به هرحال عللی مانند:
1-نبود یا عدم اجرای برنامه مدون برای مبارزه با خشونت وتجاوز
2-سهل انگاری وعدم قاطعیت نیروهای انتظامی وامنیتی در مبارزه با ناهنجاری های خشونت زا وخشونت آمیز
3-عدم قاطعیت دادگستری وقضات محترم در برخورد با مجرمین خشن
4-گسترش بیکاری به خصوص در نزد جوانان
5-تغییر فرهنگ جامعه از تفاهم، دوستی،همیاری وهمکاری به تقابل ،دشمنی و خشونت
6-افزایش حساسیت های قومی وقبیله ای و طورکلی احساسات سنتی(با تکیه بر احساسات غیر عقلی ) که در مقابل روند عقلانی جامعه امروزی قرار دارد.
و… می تواند از عوامل افزایش خشونت های گچساران باشند.
یکی از مهمترین مولفه های مبارزه با ناهنجاری ها و مشکلات جامعه امروزی ،اجرای قانون و داشتن مجری خوب برای اجرای قوانین می باشد .همانگونه که حضرت امام خمینی (ره) می فرمایند:«متأسفانه در برخی موارد قوانین خوب هستند ولی خوب اجرا نمی شوند.ما،مأمورین اجرای خوب در این موارد کم داریم»،به نظر می آید نیروی انتظامی به عنوان مسئول ایجاد امنیت واجرای قوانین پلیسی جامعه،دچار ضعف ها وکمبود های بسیاری بوده  که این کمبودها ونبود امکانات کافی نیز بر  ارایه خدمات توسط نیروی انتظامی تأثیرگذار بوده است.
بنابراین مشاهده می شود که داشتن نیروی انتظامی قوی ،کاردان وماهر و ازسوی دیگر حضور قضات قاطع وآگاه می تواند جلوی بسیاری از اینگونه اقدامات خشونت آمیز را گرفته و آرامش را شهر بازگرداند.پلیسی که بدون اغماض ،از هرگونه نگاه قومی،قبیله ای و یا دوستانه به دور بوده و تنها به فکر ایجاد وتثبیت امنیت وآسایش مردم باشد،می تواند بسیاری از مشکلات امنیتی شهر را برطرف سازد.
امروز هرکجا که گفتگویی دوستانه برقرار می شود ،انتقادات از نیروی انتظامی وبه خصوص فرمانده محترم آن جناب آقای سرهنگ بیعت اصل،حرف اول مجلس وگفتگوها می باشد و البته بیشتر منتقدین،علت اصلی مشکلات امنیتی شهر را بر عهده فرمانده نیروی انتظامی گذاشته وخواهان برکناری ایشان هستند!!
سرقت های مسلحانه از فروشگاه ها و طلا فروشی که منجر به زخمی شدن 1نفر گردید.
سرقت های مستمر از بازار ومنازل مسکونی
درگیری های خیابانی با استفاده از سلاح های گرم و سرد
ناامنی مناطق مسکونی در مقابل سارقان وخشونت طلبانی که کوچه پس کوچه های شهر را جولانگاه قدرت نمایی خود کرده اند و… که تبدیل به سریالی از حوادث خشونت آمیز ودلهره آور شده اند،موجب دل نگرانی و اندوه مردم شده و این ناراحتی مردم موجب ایجاد سوءظن وتبلیغات منفی بر علیه نظام اسلامی ایران می گردد.شاید سخنان حضرت امام خمینی (ره) که در دیدار گروهی از مردم گنبد(گرگان)،ناامنی وقتل مردم توسط گروه های خرابکار در منطقه”گنبد” را مصیبت می دانند و می فرمایند:«ای مادر!برای من مرگ بهتر از این است که این مصیبت ها را بشنوم»، بهترین توصیف برای ناامنی باشد که این توصیف “مصیبت”،امروز گریبانگیر گچساران نیز شده است.
اگر نیروی انتظامی ،دادگستری ودیگر نهادهای مسئول ،از ابتدا وبا اقتدار کامل به ریشه یابی ومقابله با اینگونه ناهنجاری ها و ناامنی ها پرداخته بودند ،اکنون وضعیت گچساران به گونه ای نبود که برای توصیف آن از واژه مصیبت و یا واژه مثالی “تگزاس” استفاده گردد.
به نظر می آید نیروی انتظامی استان و به خصوص گچساران باید با سرلوحه قرار دادن این فرمایش رهبر معظم انقلاب حضرت آیت الله خامنه ای که فرموده اند:«اقتدار در مقابل قانون شكنان و جنايتكاران و برخورد همراه با رأفت و ادب با مردم بايد سرلوحه نيروى انتظامى قرار گیرد»، باید با تعریف مجدد وظایف خویش، در مقابل قانون شکنان وخشونت طلبانی که جامعه را جایگاه گردن کشی خود قرارداده اند با اقتدار کامل ایستاده و امنیت وآسایش مردم را فراهم نماید.
امید است مسئولین استان و شهرستان وبه خصوص فرماندار محترم ضمن بازخواست از مسئولین انتظامی گچساران،برنامه ای کارامد برای کاهش حوادث خشونت بار در گچساران تهیه وبه مرحله اجرا درآورند تا نام گچساران ومردم آن بیشتر از این مورد تمسخر وطعنه دیگر هموطنان قرار نگیرد.

پاسخی بگذارید