تاریخ: ۱:۳۰ :: ۱۳۹۱/۰۶/۱۵
انتظارات از استاندار جدید

امید است جناب آقای دکتر صابری،با پشتوانه مدیریتی سابق خویش و توجه به چراغ های روشن پیش روی ایشان به دام مباحث ونزاع های سیاسی ،قومی وقبیله ای حاکم بر استان نیافتاده ودر مدت استانداری ایشان که شاید به مانند آقای مهندس نیکزاد حداکثر 14ماه باشد،به فکر رشد وتوسعه استان وبهبود رفاه وآسایش مردم آن […]

امید است جناب آقای دکتر صابری،با پشتوانه مدیریتی سابق خویش و توجه به چراغ های روشن پیش روی ایشان به دام مباحث ونزاع های سیاسی ،قومی وقبیله ای حاکم بر استان نیافتاده ودر مدت استانداری ایشان که شاید به مانند آقای مهندس نیکزاد حداکثر 14ماه باشد،به فکر رشد وتوسعه استان وبهبود رفاه وآسایش مردم آن باشند.

سرانجام بعد از گذشت 14ماه از زمان انتصاب جناب آقای مهندس نیکزاد به سمت استاندار کهگیلویه وبویراحمد(زاگرس)،ایشان طی لابی های صورت گرفته از سوی نمایندگان هر2 استان(زاگرس و اردبیل ) طی یک جابجایی به سمت استاندار اردبیل منصوب شده ودر حال ترک استان ما هستند.
در مورد اینکه آیا نمایندگان استان ما در رفتن ایشان سهمی داشته اند یا خیر،با توجه به سخنان نمایندگان محترم مردم استان (زاگرس)در مجلس ،مشخص می شود این نمایندگان حتی اگر برعلیه استاندار نامه نگاری نکرده باشند، از جابجایی ایشان و رفتن آقای نیکزاد از اینجا بسیار خوشحال شده و برای حفظ ایشان در استان اقدامی نکرده اند و البته مشخص می شود که نمایندگان استان اردبیل ،قدرتمندتر و دوراندیش تر بوده اند که نسبت به جذب آقای نیکزاد اقدام کرده اند.
آقای مهندس نیکزاد در طی دوره 14ماهه استانداری خویش ،به رغم وجود برخی نقص ها وکمبودها، خدمات بیشماری برای استان ومردم شریف آن داشته اند که انشاء الله به آنها نیز پرداخته خواهد شد.
اما به هرحال با توجه به حکم هیأت محترم دولت برای تغییر استاندار،از همان ساعات اولیه اعلام تغییر آقای مهندس نیکزاد،باید در فکر چگونگی تعامل ، هم فکری وهمدلی با جناب آقای دکتر صابری استاندار جدید ،بوده باشیم.
آقای دکتر صابری که سابقه چندین ساله استانداری در استان های مختلف را در کارنامه خویش دارند،به عنوان استاندار برتر ونمونه از استانداری لرستان به استانداری اردبیل منتقل شدند هرچند که مردم ونمایندگان لرستان به شدت خواهان حفظ دکتر صابری بوده اند.این سابقه آقای دکترصابری ،نشان از کارامدی،تخصص وسخت کوشی ایشان در بهبود شرایط استان های تحت مدیریت ایشان ،دارد.
اگر آقای دکتر صابری بخواهند که در استانداری (زاگرس) مورد پذیرش ومقبولیت مردم قرار گرفته واز ایشان نام نیک به جای بماند، باید علاوه بر تجربه گرانبهای خویش در سال های گذشته به شرایط ویژه استان ما نیز توجه فرمایند. چند نمونه مختصر ازنکته ها و انتظاراتی که باید مورد توجه استاندار محترم جدید قرار بگیرد به شرح زیر می باشد:
الف:دوری از بازی های سیاسی وجناح بندی های قومی وقبیله ای موجود در استان
ب:توجه به شرایط خاص استان وکشور ،به خصوص مهلت کمتر از 1سال دولت دهم در خدمت رسانی به مردم
ج:توجه به توان وظرفیت های بالقوه استان ومردم صبور آن در رسیدن به رشد وتوسعه همه جانبه و پایدار.
د:احترام به مردم وتوجه به درخواست ها ونیازهای آنان به خصوص در زمینه اموراقتصادی،اشتغال و رفع بیکاری
برآورده ساختن موارد فوق الذکر و نیز درخواست های مردم در زمینه رشد وتوسعه استان را می توان بر مولفه های زیر استوار دانست:
1-توجه به صلاحیت،لیاقت و شایستگی های افراد در انتخاب مدیران ومسئولان:امیدواریم در طی 1سال آینده کمترین تغییرات را در حوزه های سیاسی ومدیریتی استان داشته باشیم و با برنامه ها ومدیریت شایسته آقای صابری، تمامی هم وغم مسئولان بر رشد وتوسعه استان استوار باشد .ولی به هر حال در صورت نیاز به تغییرات،مدیر جدید باید براساس شایستگی وتخصص ولیاقت به مدیریت برسد ونه براساس سهمیه بندی های سیاسی وقومی رایج در استان!!!
2-داشتن نگاه استان محور و دوری از نگاه مرکزمحور کنونی:توجه مساوی وبرابر به تمامی شهرستان ها ونقاط استان ودوری از توجه ویژه وخاص به یاسوج به عنوان مرکز استان،نگاه قومی وقبیله ای به مرکز استان وبرتری طلبی مرکز نسبت به دیگر نقاط استان موجب نارضایتی مردم استان وعدم توسعه متوازن در استان گردیده است.

3-پیگیری ونظارت مستمر بر کار وفعالیت مدیران استانی وشهرستانی: در جهت بهبود شرایط استان و ادامه روند اقدامات آقای نیکزاد در جذب وتخصیص اعتبارات به طرح های زیربنایی استان ،نیاز به نظارت دقیق ومستمری وجود داردتا طرح های عمرانی بزرگ استان در مسیر پیشرفت باشند،طرح های بزرگی مانند 4بانده کردن محورهای گچساران به خیر آباد ،گچساران به بابامیدان ویاسوج به سمیرم که در حال حاضر دارای فعالیت خوبی هستندو….
4-رایزنی وتلاش جهت شروع به فعالیت پروژه های عمرانی مسکوت مانده استان: پروژه های بزرگی مانند: پتروشیمی های گچساران وکهگیلویه ،شهرک صنعتی خان احمد شهرستان باشت،کارخانه ماشین سازی گچساران،4بانده نمودن مسیر ارتباطی استان به بنادر استان بوشهر از مسیر گچساران،راه آهن به خصوص در مسیر ارتباطی فارس به خوزستان ،سد چم شیر گچساران و دیگر سدهای بلاتکلیف استان و…
5-توزیع عادلانه ومتعادل اعتبارات ملی ومتمرکز :این امر به همان توجه برابر به همه نقاط استان برمی گردد که متأسفانه در استان به این امر توجه کمتری می شود ونمایندگان مرکز استان که البته مدیران اصلی استان را نیز در دایره جناحی وقومی خویش دارند در تقسیم اعتبارات ،عدالت را فراموش کرده اند!
6-توجه به نخبگان ومتخصصین استان: با توجه به فضای نامناسب سیاسی استان هر سال که می گذرد تعداد بیشتری از متخصصان،کارشناسان ونخبگان این استان در زمینه های مختلف علمی،اقتصادی ،فرهنگی و… از استان خارج شده و علم،تخصص وثروت خویش را در دیگر استان ها عرضه می کنند!
7- تغییر نام استان : با توجه به موافقت مردم و حتی بسیاری از بزرگان و به خصوص روحانیون محترم استان با تغییر نام استان ،امیدواریم پیگیری روند تغییر نام استان در این دوره نیز ادامه یابد.
و…
جناب آقای دکتر صابری؛ اگر قرار باشد همه انتظارات،مشکلات وپروژه های مسکوت مانده و… را یادآوری کنیم ، چندین صفحه را در بر خواهد گرفت،لذا به همین نکات مختصر فوق الذکر بسنده می شود تا در آینده بتوانیم موارد بیشتر والبته به صورت تخصصی تر را به اطلاع جنابعالی برسانیم.
امید است جناب آقای دکتر صابری،با پشتوانه مدیریتی سابق خویش و توجه به چراغ های روشن پیش روی ایشان به دام مباحث ونزاع های سیاسی ،قومی وقبیله ای حاکم بر استان نیافتاده ودر مدت استانداری ایشان که شاید به مانند آقای مهندس نیکزاد حداکثر 14ماه باشد،به فکر رشد وتوسعه استان وبهبود رفاه وآسایش مردم آن باشند.
آقای دکترصابری باید متوجه باشند آنچه مهم است رضایت و مقبولیت مردمی است که ایشان شاید کمترین فرصت را برای کسب این اعتماد ومقبولیت مردمی دارند ،زیرا انتخابات های ریاست جمهوری وشورای شهر و روستا ومشکلات برگزاری آنان، بیشترین وقت 1سال آینده استاندار محترم را خواهد گرفت والبته سپس تغییر دولت واحتمال تغییر استاندار،که عملاً آقای صابری 1سال فرصت دارند تا با خدمت به مردم استان( زاگرس) ،خاطره ای خوب در ذهن این مردم بر جای بگذارند.

پاسخی بگذارید