تاریخ: ۹:۰۱ :: ۱۳۹۷/۱۲/۱۴
گزینه‌های ریاست سازمان امور مالیاتی ایران

 با توجه به برخی گمانه‌زنی‌های چند روز اخیر در مورد انتخاب ریاست جدید سازمان امور مالیاتی کشور، نگرانی‌ها از آینده این سازمان افزابش یافته است، زیرا دو گزینه از چهار گزینه مطرح شده، هیچ‌گونه سابقه کاری در سازمان امور مالیاتی کشور و حتی وزارت اقتصاد و دارای ایران ندارند!   اقلیم زاگرس به نقل از […]

 با توجه به برخی گمانه‌زنی‌های چند روز اخیر در مورد انتخاب ریاست جدید سازمان امور مالیاتی کشور، نگرانی‌ها از آینده این سازمان افزابش یافته است، زیرا دو گزینه از چهار گزینه مطرح شده، هیچ‌گونه سابقه کاری در سازمان امور مالیاتی کشور و حتی وزارت اقتصاد و دارای ایران ندارند! 

اقلیم زاگرس به نقل از نیک نفت: سازمان امور مالیاتی ایران که طی یک دهه اخیر یکی از مهم‌ترین نهادهای دولتی ایران در مسایل اقتصادی بوده است، در سیاستگذاری‌های اقتصادی کشور نیز جایگاه برجسته و اساسی دارد.

تأثیرگذاری سازمان امور مالیاتی ایران طی یک دهه اخیر و به خصوص از سال ۱۳۹۰به بعد، چنان برجسته بوده است که این سازمان را می‌توان اصلی‌ترین سازمان اقتصادی ایران قلمداد نمود. موفقیت این سازمان در تأمین درآمدها و اعتبارات بودجه‌ای ایران طی چند سال اخیر، موجب شده است تا نقش اقتصادی و سیاسی سازمان امور مالیاتی از وزارت نفت در اقتصاد و سیاست ایران نیز برجسته‌تر گردد.

نقش درآمدهای مالیاتی و از سوی دیگر برخی مسایل سیاستگذاری در این حوزه مانند مالیات‌ستانی از نهادهای نظامی، مذهبی و بحث مهم معافیت‌های مالیاتی طی چند سال اخیر، سبب شده است تا سازمان امور مالیاتی ایران همواره در صدر اخبار اقتصادی و سیاسی کشور قرار داشته باشد.  

پیشی گرفتن درآمدهای مالیاتی ایران از درآمدهای نفتی این کشور و به خصوص مسائل تحریم نفت ایران، سازمان امور مالیاتی را به یک سازمان تأثیرگذار در سیاستگذاری و اداره کشور تبدیل نموده است، سازمانی که ریاست آن را نیز می‌توان دارای جایگاهی برابر با وزیران دولت محسوب نمود.

با توجه به استعفای دکتر سیدکامل تقوی‌نژاد از ریاست سازمان امور مالیاتی کشور و انتخاب یک سرپرست برای این سازمان طی یک ماه اخیر،  این پرسش مهم پیش می‌آید که:

چرا ریاست سازمان امور مالیاتی کشور باید در زمان طرح و بررسی بودجه سال ۱۳۹۸ که یکی از بحث برانگیزترین بودجه‌های سالیانه ایران بوده است، استعفا دهند؟

از سوی دیگر با توجه به برخی گمانه‌زنی‌های چند روز اخیر در مورد انتخاب ریاست جدید سازمان امور مالیاتی کشور، نگرانی‌ها از آینده این سازمان افزابش یافته است، زیرا دو گزینه از چهار گزینه مطرح شده، هیچ‌گونه سابقه کاری در سازمان امور مالیاتی کشور و حتی وزارت اقتصاد و دارای ایران ندارند!

برخی گزینه‌های طرح شده برای ریاست سازمان امور مالیاتی ایران که از سوی رسانه‌هایی مانند خبرگزاری آنا و اصلاحات‌نیوز، مطرح شده‌اند به شدت مورد انتقاد همین دو رسانه نیز قرار گرفته‌اند.

گزینه‌های ریاست سازمان امور مالیاتی کشور، به شرح زیر است:

  1. دکتر نادر جنتی
  2. محمدقاسم پناهی
  3. سید مناف هاشمی
  4. سمیع الله  حسینی‌مکارم  

لیست گزینه‌های ذکر شده، نشان می‌دهد دولت دوازهم و شخص وزیر اقتصاد ایران سعی دارند تا فردی غیر متخصص را بر اساس گرایش‌های سیاسی و جغرافیایی به ریاست سازمان امور مالیاتی ایران انتخاب نمایند.

 سید مناف هاشمی که هیچ‌گونه سابقه علمی و اجرایی در امور مالیاتی و اقتصادی ندارند، تنها به خاطر همشهری بودن با وزیر اقتصاد و داریی (دژپسند) به مصاحبه برای ریاست سازمان امور مالیاتی کشور دعوت شده و از شانس‌های کسب این جایگاه قرار گرفته‌اند!

سمیع‌الله مکارم‌حسینی نیز از پیشنه مشخص و لازم در زمینه امور مالیاتی برخوردار نبوده‌اند و مشخص نیست به چه دلیل برای ریاست سازمان امور مالیاتی ایران معرفی شده‌اند؟

محمدقاسم پناهی  که سرپرست کنونی سازمان امور مالیاتی هستند، یکی از مدیران ارشد و باسابقه سازمان هستند که دارای پیشینه مناسب در امور مالیاتی کشور هستند.

دکتر نادر جنتی معاون مالیاتی‌های مستقیم سازمان امور مالیاتی کشور که دارای بیش از ۳ دهه سابقه کار اجرایی و علمی در حوزه امور مالیاتی هستند را می‌توان برجسته‌ترین گزینه کنونی برای ریاست سازمان امور مالیاتی کشور قلمداد نمود که اگر قرار بر یک انتخاب صحیح، کارآمد و اثربخش در سیاستگذارهای مالیاتی ایران باشد، دکتر جنتی را می‌توان بهترین شخصیت برای ریاست سازمان امور مالیاتی ایران محسوب نمود.

اکنون باید منتظر ماند تا تصمیم وزیر محترم اقتصاد و دارایی و البته رأی و نقش دیگر افراد تأثیرگذار در انتخاب رئیس سازمان امور مالیاتی کشور مانند: ریاست سازمان برنامه و بوجه کشور (محمدباقر نوبخت)، ریاست کمیسون برنامه و بودجه مجلس (غلامرضا تاج‌گردون)، ریاست کمیسون اقتصادی مجلس (محمدرضا پورابراهیمی) و …  را در انتخاب رئیس جدید سازمان امور مالیاتی کشور و آینده اقتصادی ایران را اعلام شده و سپس به بررسی این فرآیند پرداخت.   

پاسخی بگذارید