تاریخ: ۱:۲۲ :: ۱۳۹۸/۰۸/۰۵
۲۲۵ امام‌زاده آخرین آمار ثبت شده کهگیلویه و بویراحمد/ علت کاهش تعداد امامزادگان

با پایش و بررسی صورت گرفته در مجموعه ۲۲۵ امام‌زاده در استان کهگیلویه و بویراحمد وجود دارد در حالی که طی سال‌های گذشته تعداد امام‌زادگان این استان ۳۱۲ امامزاده اعلام شده بود.     اقلیم زاگرس به نقل از ایسنا: مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: با پایش و بررسی صورت […]

با پایش و بررسی صورت گرفته در مجموعه ۲۲۵ امام‌زاده در استان کهگیلویه و بویراحمد وجود دارد در حالی که طی سال‌های گذشته تعداد امام‌زادگان این استان ۳۱۲ امامزاده اعلام شده بود.Image result for اوقاف کهگیلویه"

 

 

اقلیم زاگرس به نقل از ایسنا: مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: با پایش و بررسی صورت گرفته در مجموع ۲۲۵ امام‌زاده در استان کهگیلویه و بویراحمد به ثبت رسیده است.

حجت الاسلام سید نورالله جنتی پور به مناسبت دهه وقف با اشاره به ساماندهی اماکن مذهبی استان شامل موقوفات، مساجد، حسینیه ها و امام‌زادگان افزود: با پایش و بررسی صورت گرفته در مجموعه ۲۲۵ امام‌زاده در استان کهگیلویه و بویراحمد وجود دارد در حالی که طی سال‌های گذشته تعداد امام‌زادگان این استان ۳۱۲ امامزاده اعلام شده بود.

وی در خصوص علت این کاهش اظهارکرد: با بررسی و پایش صورت گرفته برخی موارد که قبلا بعنوان امام‌زادگان محسوب شده بودند تکراری، ثبت یک امام‌زاده با چندنام، قدمگاه و یا زیارتگاه بودند که آخرین آمار واقعی و ثبت شده امام‌زادگان استان ۲۲۵ امام‌زاده است.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان کهگیلویه و بویراحمد خاطرنشان کرد: در مجموع ۱۰۹۰ مسجد، ۱۴۰ حیسنیه و ۴۷ موقوفه در این استان وجود دارد که بیشترین موقوفات شهرستان گچساران از سوی بانوان انجام شده و بزرگترین موقوفه استان موقوفه ۶ هکتاری طاهری در مرکز شهر یاسوج است.

جنتی پور در خصوص بیشترین امام‌زادگان در شهرستان‌های استان تصریح کرد: شهرستان کهگیلویه با ۶۱ امامزاده، گچساران با ۴۱ امامزاده و بویراحمد با ۳۶ امام‌زاده بیشترین امام‌زاده را در سطح استان به خود اختصاص داده اند.

وی در زمینه تفکیک موقوفه‌های شهرستان‌های استان ادامه داد: شهرستان گچساران ۲۶ موقوفه،  بویراحمد ۹ موقوفه، دنا ۶ موقوفه، شهرستان‌های کهگیلویه، باشت و بهمئی هر کدام دو موقوفه دارند و شهرستان چرام موقوفه ندارد.

Image result for تعداد امامزادگان"

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان کهگیلویه و بویراحمد عنوان کرد: فعالیت‌های اداره کل اوقاف و امور خیریه در زمینه بقاع متبرکه است که امام‌زادگان در مناطق کوهستانی و صعب العبور واقع شده اند و برخی امام‌زادگان درآمد دارند و برخی نیز ریالی درآمد ندارند. در هر امام‌زاده ای به تناسب درآمد که دارد، هزینه می شود و سایر امامزاده‌ها که درآمد کافی ندارد از محل اعتبارات تملک دارایی استان هزینه و کمک می شود.

جنتی پور بیان کرد: عده ای در حال تلاش برای خدشه وارد کردن به جایگاه امام‌زادگان هستند و برای از بین بردن اعتماد مردم به امام‌زادگان تلاش می کنند. هزینه و درآمد هیچ امامزاده‌ای در جای دیگری هزینه نمی‌شود اما متاسفانه تبلیغات سوء زیادی انجام می‌شود.

وی ضمن انتقاد از نبود نظارت بر عملکرد موسسات خیریه تاکید کرد: هیچ نظارتی بر موسسات خریه نیست که باید جهت نظارت بر این موسسات تدابیری اندیشیده شود تا بر کمک های جمع آوری شده و هزینه آنها نظارت صورت گیرد که خدای نکرده سوء استفاده ای نشود.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان کهگیلویه و بویراحمد ضمن گلایه از سهل انگاری شهرداری یاسوج در دادن پروانه ساخت به پروژه اقتصادی و تفریحی خلیج فارس اوقاف در مرکز شهر یاسوج اظهارکرد: خود شهردار نظر مساعد دارد اما مجموعه شهرداری جهت دادن پروانه ساخت همکاری و مساعدت لازم را ندارند در حالی که سه طبقه از این مجتمع به پارکینگ اختصاص دارد و در صورت بهره برداری می تواند کمک قابل توجهی به مشکل پارکینگ شهر کند.

پاسخی بگذارید