۱۱:۳۱:۲۱ - سه شنبه ۷ اسفند ۱۳۹۷
چه کسی وزیر امور خارجه ایران خواهد شد؟
با استعفای دکتر ظریف، به نظر می‌آید که دست حسن روحانی برای انتخاب یک وزیر آرام‌تر و توصیه‌پذیرتر برای وزارت امور خارجه، باز شده است.     اقلیم زاگرس/ اسلام ذوالقدرپور:   سرانجام با رسانه‌ای شدن خبر استعفای دکتر محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران و به خصوص انتشار خبر استعفا از سوی ایشان در فضای […]

با استعفای دکتر ظریف، به نظر می‌آید که دست حسن روحانی برای انتخاب یک وزیر آرام‌تر و توصیه‌پذیرتر برای وزارت امور خارجه، باز شده است. 

 

اقلیم زاگرس/ اسلام ذوالقدرپور:   سرانجام با رسانه‌ای شدن خبر استعفای دکتر محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران و به خصوص انتشار خبر استعفا از سوی ایشان در فضای مجازی، همه پیش‌بینی‌ها در مورد آینده محمدجواد ظریف به واقعیت رسیده و ایشان از مقام خود استعفا دادند.

استعفای دکتر ظریف و ایجاد فضای قهرمان‌سازی و قدیس‌سازی از ‌ایشان که یکی از جلوه‌های رفتاری و ذهنی ما ایرانیان است، موجب شده است تا به جای توجه به آینده وزارت امور خارجه ایران، به مدح و ستایش و از سوی دیگر  عزاداری برای ایشان بپردازیم!

در بهترین حالت دکتر ظریف می‌تواند یکی از شاخص‌ترین چهره‌های جناح اصلاح‌طلبان برای انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ باشد که در صورت تأیید از سوی شورای نگهبان، شانس بسیار بیشتری نسبت به دکتر علی لاریجانی رئیس کنونی مجلس و حتی اسحاق جهانگیری، خواهند داشت.

 

گزینه‌های وزرات امور خارجه

با استعفای دکتر ظریف، به نظر می‌آید که دست حسن روحانی برای انتخاب یک وزیر آرام‌تر و توصیه‌پذیرتر برای وزارت امور خارجه، باز شده است. افراد زیر را می‌توان از جمله گزینه‌های وزارت امور خارجه ایران دانست:

۱ –  دکتر محمود واعظی: سرپرست نهاد ریاست جمهوری که دارای سوابق متعدد مدیریتی در وزارت امور خارجه نیز بوده و تحصیلات دانشگاهی ایشان نیز در آمریکا بوده است، از شانس بیشتری برای کسب جایگاه وزارت امور خارجه برخوردار هستند.

دکتر واعظی طی یک سال اخیر همواره به عنوان یک شخصیت اصلی و حتی فراتر از جایگاه سرپرستی نهاد ریاست جمهوری حسن روحانی مطرح شده‌اند.

۲ – دکتر علی‌اکبر صالحی: ریاست کنونی سازمان انرژی اتمی ایران که نقش برجسته‌ای در توافق برجام داشته‌اند از دیگر گزینه‌های اصلی وزارت امور خارجه ایران هستند.

دکتر صالحی علاوه بر جایگاه علمی و دانشگاهی بسیار برجسته، در دولت دهم نیز عهده‌دار وزارت امور خارجه بوده‌اند و از نظر سیاسی به عنوان یک شخصیت مستقل در سپهر سیاسی ایران، مطرح هستند.

۳ – دکتر کمال خرازی: وزیر امور خارجه اسبق ایران که به مدت ۸ سال وزارت امور خارجه دولت اصلاحات را بر عهده داشتند.

۴ – حسین  امیرعبداللهیان: دستیار ویژه علی لاریجانی رئیس مجلس کنونی در امور بین‌الملل، که نظرات ایشان در مسایل مهم سیاست خارجی ایران طی چند سال اخیر همواره مورد توجه رسانه‌ها قرار داشته است.

امیرعبدالهیان که در دولت یازدهم، معاون دکتر ظریف بودند را می‌توان گزینه یا سهمیه دکتر علی لاریجانی برای وزارت در دولت دوازدهم دانست. 

 

هر چند از افراد دیگری مانند: سید عباس عراقچی، سید محمد صدر، حمید بعیدی‌نژاد و  … نیز به عنوان گزینه‌های وزارت امور خارجه ایران نام برده می‌شود، اما گزینه‌های اصلی برای تصاحب جایگاه وزیر امور خارجه به ترتیب احتمال را می‌توان همان ۴ گزینه مطرح شده در بالا ذکر نمود.

منبع:
تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب