تاریخ: ۰:۳۲ :: ۱۳۹۱/۰۴/۱۳
چرا گچساران زیباتر نمی شود؟

به هرحال امید است شورای اسلامی شهر ،شهردار،کارشناسان فنی شهرداری،فرماندار محترم ودیگر دلسوزان گچساران بتوانند با تهیه وتدوین طرحی کارشناسی شده ،با ایجاد حداقل 2منطقه شهرداری،بتوانند با رفع مشکلات ومعضلات گچساران در خدمتگزاری به مردم خود موفق باشند. یکی از تفاوت های کشور های جهان سوم با کشور های توسعه یافته یا پیشرفته را می […]

به هرحال امید است شورای اسلامی شهر ،شهردار،کارشناسان فنی شهرداری،فرماندار محترم ودیگر دلسوزان گچساران بتوانند با تهیه وتدوین طرحی کارشناسی شده ،با ایجاد حداقل 2منطقه شهرداری،بتوانند با رفع مشکلات ومعضلات گچساران در خدمتگزاری به مردم خود موفق باشند.

یکی از تفاوت های کشور های جهان سوم با کشور های توسعه یافته یا پیشرفته را می توان درنحوه شهرسازی،شکل وظاهر شهرهای این 2دسته از کشورها دید.در کشورهای جهان سوم یا همان کمتر توسعه یافته،شهرهای حجیم ،بدشکل وظاهر،آلوده و فاقد امکانات رفاهی به طور گسترده ای قابل مشاهده هستند،شهرهایی که به علل مختلفی مانند :ناکارامدی مدیران ،ضعف دولت،ناکارامدی برنامه های عمرانی وفنی ،کمبود اعتبارات ،تبعیض های قومی ومنطقه ای و… ،تبدیل به نمادی از وضعیت نابسامان دولت حاکم ومدیران آن منطقه می گردد.
گچساران را نیز می توان نمونه بارزی از اینگونه شهرهای جهان سومی که البته صفتی برای تمام شهرهای استان کهگیلویه وبویراحمد وحتی جنوب ایران می باشد،دانست.
شهر گچساران به رغم داشتن مرکزیت شهرستان گچساران و منطقه گاز ونفت گسترده گچساران،از کمترین امکانات وفضای یک شهر متناسب با جایگاه خود برخوردار است،تعدادی ازمشکلات عدیده گچساران را می توان به شرح زیر ذکر کرد:
1- بسته بودن فضای مرکزی شهر معروف به بازار ،به خصوص ترافیک شدید در خیابان های شهید بلادیان،شهید بشارت و… و نبود مراکز سرگرمی در مرکز شهر.
2-کمبود فضای سبزدر سراسر شهر.
3- کمبود و درواقع فقدان مراکز تفریحی وسرگرمی مناسب در مناطق مختلف شهر.
4-وجود بافت فرسوده وحادثه خیز در مناطق قدیمی شهر که چهره بسیار نامناسبی نیز دارند.
5-عدم وجود نظارت کامل بر امور شهرسازی گچساران ونبود تعامل با دیگر سازمان های گچساران.
و…
شهر گچساران طی سال های اخیر وبعد از سپردن مدیریت شهری به شورای اسلامی شهر وشهردار منتخب شورا(اردیبهشت 1378) نسبت به زمانی که تحت مدیریت مستقیم وزارت کشور واستاندار بود،هیچگونه توسعه وپیشرفتی را مشاهده نکرده است.طی سال های مذکور به علت حضور اعضای فاقد تخصص وکارامدی در شورای شهر ،طرح ها وبرنامه های غیر علمی وغیر کارشناسی بسیاری در شورا تدوین وتوسط شهرداری به اجرا گذاشته شد که نه تنها موجب حل مشکلات مردم نگردید بلکه علاوه بر تحمیل هزینه های زیاد به مردم ،موجب پیچیدگی اوضاع شهر نیز شد.
بعضی ویژگی های خاص گچساران که موجب تشدید مشکلات شهر شده است مانند:
1- رشد طولی شهر در 2طرف بلوار طولانی ولیعصر
2-وجود 1شهر مجزا با قوانین خاص خودبه نام منطقه شرکت نفت
3-گستردگی حوزه جغرافیایی خدمات شهرداری
4-عدم توجه به نیروهای متخصص واثربخش در شورا وشهرداری
5-انتصابات قومی وسیاسی حاکم بر شهرداری
و…،باعث گردیده است تا شهرداری گچساران در ارایه خدمات مناسب به شهر ومردم صبور آن ،ناتوان باشد.هرچند دوران هرج ومرج مدیریت جناب آقای مهندس عباسی بر شهرداری گچساران در بهمن ماه 1390پایان یافته وجناب آقای قاضی فر ،سکان هدایت شهرداری را به دست گرفته اند و طی این مدت چند ماهه بعضی اقدامات مناسب را پیگیری کرده اند،اما با توجه به ویژگی های خاص فوق الذکر،مردم به شدت از وضعیت شهر ناراحت و ناراضی می باشند.
پروژه های نیمه کاره وطولانی مدتی که موجب اعتراض مردم شده واز سوی دیگر به علت عدم رعایت اصول فنی و اصل بهره وری در این پروژه ها،موجب افزایش هزینه های اجرای این پروژه ها می گردد،در صورت عدم توجه فوری وتسریع در اجرای طرح های شهری شروع شده ،گچساران تبدیل به یک ویرانه خواهد شد.

انبوه طرح های نیمه کاره یا طرح هایی که باید اجرا شوند،طرح های مانند:

1-پروژه بزرگ زیرگذر مرکز شهر که تبدیل به نماد ناکارامدی مدیران گچساران شده است وپیمانکار آن فارغ از هرگونه نظارت دقیق وبا به کارگیری کمترین تجهیزات لازم ،به وقت کشی مشغول است.
2-وضعیت نابسامان آسفالت خیابان ها وبه خصوص شهرک های جدید،که البته چند روزی است در این زمینه اقداماتی شروع شده اما نیاز به سرعت بیشتر وکار تخصصی تر در این زمینه است.
3- توجه بیشتر به فضای سبز وپارک های محله ای به خصوص در کنار لوار مرکزی شهر و زمین های متعلق به شهرداری در سطح شهر ،برای زیباسازی شهر وجلوگیری از تبدیل این مناطق به محل ریختن نخاله وزباله!
4- توجه به کانال های متعدد روباز مرکز شهر که متعفن شده و مشام هر رهگذری را آزار می دهند،این کانال ها در مناطق دیگر شهر نیز مشکل زا هستند و اکثرا حتی دیوار چینی هم نشده اند که البته در مسیر 500دستگاه ،اکنون اقداماتی در حال اجرا است که امیدواریم ایجاد دیوارتا انتهای مسیل های مذکور ادامه یابد.
5-پارک نیمه کاره بانوان که شهردار سابق گفته بودند در هفته دولت سال 1389 افتتاح می شود.
6-مسیر جایگزین به جای بلوار ولیعصر که بعد از گذشت بیش از 2سال ،هنوز دارای ایرادات بسیاری بوده وتکمیل نشده است.
7-قبرستان مرکز شهر ،روبروی محله رادک که هنوز هم بعضی از متوفیان در آن به خاک سپرده می شوند وچهره ای بسیار ناخوشایند را ایجاد کرده است!!!
8- بافت فرسوده وعمران مناطق حادثه خیز مانند: محله های لبنان،رادک،سادات و پربالی که سال ها است طرح آن تدوین اما در اجرا کند واکنون گویا نیمه کاره رها شده است.
9-ایجاد ایستگاه های اتوبوس وحتی تاکسی در نقاط مختلف شهر که قابلیت دسترسی آسانتر مردم به این ایستگاه ها فراهم شده باشدومردم زیر آفتاب ویا بارش باران منتظر وسایل نقلیه عمومی نباشند.
کانال جنب سینما وطرح تجاری آن، فضای سبز روبروی شهرداری و…،این نمونه های بارز طرح های نیمه کاره ومشکلات شهری است که هر روزه با آنها سروکارداریم ومردم از مشاهده مکرر این مشکلات بسیار ناراحت می باشند واعتراضاتشان از میان صحبت ها و درددل های آنان هویدا است.
به نظر می آید علاوه بر عدم کار تخصصی وفنی در امور شهرداری ،یکی از مشکلات اساسی گچساران ،همان گستردگی حوزه خدمات رسانی شهرداری وگسترش جغرافیایی طولی شهر می باشد که به علت تمرکز مدیریت وکلیه امور شهری در شهرداری مرکز شهر،شهرداری قادر به پاسخگویی مناسب به نیاز های شهر وشهروندان آن نمی باشد.
باتوجه به این تمرکز امور در مرکز شهر و تحت مدیریت 1نفر ، مشکلات مناطق مختلف شهر به خوبی دیده نشده وشهردار وحتی چند معاون سختکوش وی نیز قادر به سرکشی وبازدید روزانه از مناطق مختلف نبوده ،همین امر موجب مراجعه تمامی شهروندان به اتاق شهردار برای حل مشکلات خود می گردد.در حالی که اگر با یک تقسیم بندی مناسب بتوان 2منطقه شهرداری در گچساران تاسیس نموده وامور مناطق شهری رابا تفکیک مناطق به این 2شهرداری منطقه ای سپرد ،بسیاری مشکلات اجرایی وفنی شهرداری گچساران قابل حل بوده ومردم تعامل بهتری با شهرداری خواهند داشت.
ایجاد 2منطقه شهرداری در گچساران واستفاده از مدیران وکارشناسان فنی ومتخصص در این مناطق شهرداری می تواند به عنوان 2بازوی شهردار در امور دخالت داشته وحوزه نظارتی شهردار نیز گسترده تر وفنی تر گردد ودر تعاملی کارامد با دیگر سازمان ها وادارات به خصوص فرمانداری وشرکت نفت وگاز گچساران،در مسیر توسعه وپیشرفت گچساران گام نهاده وشهر را مناسب با مردمان شریف وصبور گچساران ،نوسازی ومدیریت نمایند.
به هرحال امید است شورای اسلامی شهر ،شهردار،کارشناسان فنی شهرداری،فرماندار محترم ودیگر دلسوزان گچساران بتوانند با تهیه وتدوین طرحی کارشناسی شده ،با ایجاد حداقل 2منطقه شهرداری،بتوانند با رفع مشکلات ومعضلات گچساران در خدمتگزاری به مردم خود موفق باشند.

پاسخی بگذارید