۲۳:۰۵:۴۵ - چهارشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۷
واکنش‌‌ها به ناکامی طرح برگزیت در پارلمان بریتانیا
شکست طرح ترزا می در پارلمان بریتانیا برای خروج این کشور از اتحادیه‌ی اروپا با شوک، موجی از عدم تفاهم و سرخوردگی در اروپا همراه شده است. بسیاری از اروپایی‌ها اکنون از خود می‌پرسند که برگزیت به کجا خواهد کشید؟   اقلیم زاگرس به نقل از نیک نفت:   شکست طرح ترزا می در پارلمان بریتانیا […]

شکست طرح ترزا می در پارلمان بریتانیا برای خروج این کشور از اتحادیه‌ی اروپا با شوک، موجی از عدم تفاهم و سرخوردگی در اروپا همراه شده است. بسیاری از اروپایی‌ها اکنون از خود می‌پرسند که برگزیت به کجا خواهد کشید؟ 

اقلیم زاگرس به نقل از نیک نفت:   شکست طرح ترزا می در پارلمان بریتانیا برای خروج این کشور از اتحادیه‌ی اروپا با شوک، موجی از عدم تفاهم و سرخوردگی در اروپا همراه شده است. بسیاری از اروپایی‌ها اکنون از خود می‌پرسند که برگزیت به کجا خواهد کشید؟

    

ناظران سیاسی معتقدند که ناکامی طرح برگزیت (brexit) در پارلمان بریتانیا، از زمان شکست یک توافقنامه‌ی دولتی در پارلمان این کشور در سال ۱۸۶۴ تا کنون بزرگ‌ترین شکست دولت بریتانیاست. شامگاه گذشته دو سوم نمایندگان پارلمان، قراردادی را رد کردند که توسط دولت بریتانیا با زحمت فراوان برای خروج این کشور از اتحادیه‌ی اروپا آماده شده بود.

از چند هفته پیش از تاریخ تعیین شده برای خروج بریتانیا از اتحادیه‌ی اروپا در ۲۹ مارس ۲۰۱۹ این کشور دچار یکی از عمیق‌ترین بحران‌های سیاسی خود در نیم قرن اخیر شده بود.

ترزا می پس از این شکست تاریخی گفت: «پارلمان حرف خود را زد و دولت به آن گوش خواهد داد». نخست‌وزیر بریتانیا همزمان گله کرد که اگر چه پارلمان نشان داد که از این توافقنامه پشتیبانی نمی‌کند، اما هنوز نگفته از چه چیزی پشتیبانی می‌کند.

ترزا می پس از شکست طرح برگزیت در پارلمان بریتانیا

“توافقنامه مرده است”

ترزا می همزمان پیشنهاد برای کناره‌گیری خود را رد کرد و گفت: «وظیفه‌ی من است که برگزیت را به سرانجام برسانم». سخنگوی می گفت که او در حال حاضر نقشه‌ای برای سفر به بروکسل ندارد، اما طرح کنونی می‌تواند شالوده‌ای برای توافقنامه‌ای با اتحادیه‌ی اروپا باشد.

اما مخالفان ترزا می نظر دیگری دارند. بوریس جانسون وزیر خارجه‌ی پیشین بریتانیا و یکی از منتقدان جدی می در حزب محافظه‌کار معتقد است که “این توافقنامه مرده است”. او از می خواست به بروکسل سفر کند و در آنجا به توافق بهتری دست یابد.

 

جرمی کوربین، رهبر حزب اپوزیسیون کارگر بریتانیا، بلافاصله پس از رای‌گیری، درخواست رای عدم‌اعتماد به دولت را ارائه داد. او از شکست “فاجعه‌بار” نخست‌وزیر بریتانیا سخن گفت. ترزا می اعلام کرده که آماده است پارلمان بریتانیا شامگاه چهارشنبه به درخواست رای عدم‌اعتماد رسیدگی کند.

بدین‌سان نبرد قدرت میان دولت بریتانیا و پارلمان این کشور درباره‌ی برگزیت تشدید و وارد مرحله‌ی تازه‌ای شده است. اما به نظر نمی‌رسد که رای عدم‌اعتماد به دولت شانس چندانی داشته باشد، زیرا ترزا می می‌تواند روی پشتیبانی بسیاری از منتقدان خود حساب کند.

واکنش سیاستمداران اتحادیه اروپا

به موازات آن بسیاری از سیاستمداران اتحادیه‌ی اروپا نیز به ناکامی طرح برگزیت در پارلمان بریتانیا واکنش نشان دادند. گای ورهوفشتات، مسئول پارلمان اروپا در امور مربوط به برگزیت در توییتر نوشت که پارلمان بریتانیا اعلام کرد چه نمی‌خواهد، اما الان وقتش رسیده که بگوید چه می‌خواهد.

همچنین ژان کلود یونکر، رئیس کمیسیون اتحادیه‌ی اروپا از لندن خواست نیات خود را هر چه زودتر آشکار کند. یونکر تصریح کرد که رای منفی پارلمان بریتانیا به توافقنامه‌ی برگزیت خطر “خروج نامنظم” بریتانیا از اتحادیه‌ی اروپا را افزایش می‌دهد.

رئیس کمیسیون اتحادیه‌ی اروپا خاطر نشان ساخت که این کمیسیون و مایکل بارنیر، مذاکره‌کننده‌ی ارشد اتحادیه‌ی اروپا زمان و زحمت زیادی را مصروف مذاکرات و آماده‌سازی توافقنامه‌ی خروج بریتانیا از اتحادیه‌ی اروپا کرده‌اند.

به گفته‌ی او اتحادیه‌ی اروپا در این زمینه از خود “خلاقیت و انعطاف” زیادی نشان داده و افزون بر آن ضمانت‌های فراوانی به بریتانیا داده است. مذاکرات برگزیت قریب ۱۷ ماه طول کشیده و “مصالحه‌ای منصفانه و بهترین توافق ممکن” بوده است.

یونکر همزمان یادآور شد که به‌رغم همه‌ی این تلاش‌ها اتحادیه‌ی اروپا برای “خروج نامنظم” بریتانیا بدون یک توافقنامه نیز “کاملا آماده” است.

دونالد توسک، رئیس شورای اتحادیه‌ی اروپا نیز در توئیتی نوشت: «اگر توافقی ناممکن است و کسی با عدم‌توافق هم موافق نیست، در آن صورت چه کسی شهامت دارد بگوید که تنها راه حل مثبت چگونه خواهد بود؟».

اولاف شولتس، معاون صدراعظم آلمان نیز در توییتر نوشت: «ما آماده‌ایم. اما یک برگزیت نامنظم، بدترین همه‌ی امکانات است، هم برای اتحادیه‌ی اروپا و هم بویژه برای بریتانیا».

Brextinct: front pages on Wednesday after May’s Brexit vote defeat

Brexit vote: Theresa May faces no-confidence vote after crushing defeat – live updates

Brexit: Theresa May’s deal is voted down in historic Commons defeat

منبع:
تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب