۱۶:۳۲:۵۹ - شنبه ۹ شهریور ۱۳۹۸
هیأت‌های عزاداری محرم از ظروف تجزیه‌پذیر استفاده کنند.
مدیرکل حفاظت محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد به مسئولان هیأت‌های عزاداری محرم در این استان توصیه کرد که برای حفظ محیط زیست از ظروف تجزیه پذیر برای توزیع غذاهای نذری استفاده کنند.   اقلیم زاگرس به نقل از ایرنا:  مدیرکل حفاظت محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد به مسئولان هیأت‌های عزاداری محرم در این استان توصیه […]

مدیرکل حفاظت محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد به مسئولان هیأت‌های عزاداری محرم در این استان توصیه کرد که برای حفظ محیط زیست از ظروف تجزیه پذیر برای توزیع غذاهای نذری استفاده کنند.هیأت‌های عزاداری محرم از ظروف تجزیه‌پذیر استفاده کنند

 

اقلیم زاگرس به نقل از ایرنا:  مدیرکل حفاظت محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد به مسئولان هیأت‌های عزاداری محرم در این استان توصیه کرد که برای حفظ محیط زیست از ظروف تجزیه پذیر برای توزیع غذاهای نذری استفاده کنند.

حال و هوای ایام محرم عطر و بوی خاص خود را دارد که در بخشی از آن نیز مردم در هیأت های عزاداری با صمیمیت و اخلاص در توزیع غذاهای نذری و آب، چای و شربت به یکدیگر کمک می کنند اما بهتر است هیات های عزاداری، تکایا، حسینیه ها و مساجد در ایام محرم و صفر به حفظ سلامت عزاداران حسینی و محیط زیست توجه ویژه ای داشته باشند.

 دوستداران اهل بیت عصمت و طهارت (ع) در ایام محرم عشق و ارادت خود را به مولای خود حضرت اباعبدالله الحسین (ع) به طرق مختلف به نمایش می گذارند.

این ایام حجم نذورات بسیار زیاد بوده و نیاز است افراد اطلاعاتی در خصوص استفاده از ظرف مناسب برای توزیع آن ها داشته باشند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد روز شنبه در این باره گفت: هر ساله با فرا رسیدن ایام محرم و صفر حجم زیادی از نذورات در ظروف پلاستیکی و یکبار مصرف در مساجد، هیات‌ها و تکایای مذهبی در این استان و به طور کلی در کشور توزیع می‌شوند .

محسن جعفری نژاد افزود: تماس این ظروف با غذای گرم، چرب و داغ، خاصیت اسیدی ایجاد کرده و مواد بسیار خطرناکی تولید می کند که تهدیدی جدی برای سلامت شهروندان محسوب می شود.

وی بیان کرد: مواد شیمیایی موجود در ظروف پلاستیکی باعث ایجاد اختلال های در عملکردهای مختلف فیزیولوژیک بدن و تغییر در عملکرد هورمونی آن می شود و این اختلال های هورمونی می تواند در ابتلای ما به چاقی و اضافه وزن نقش بسزایی داشته باشد. 

مدیرکل حفاظت محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد بر سرطان زا بودن ظروف پلاستیکی در مصرف نوشیدنی های داغ و غذای چرب تاکید کرد.

جعفری نژاد از مردم استان خواست که تا حد امکان برای توزیع نوشیدنی های گرم مانند شیر و چای از لیوان های کاغذی (سلولزی) استفاده کنند زیرا تحقیقات نشان داده ظروف سلولزی و گیاهی در تماس با نوشیدنی و غذاهای داغ عاری از هرگونه اثرات مضری برای بدن است.

جعفری نژاد: سازگاری با طبیعت، تجزیه پذیری در خاک حداکثر پس از ۶ ماه از جمله مزایای استفاده از ظروف گیاهی است که  می تواند جایگزینی مناسب برای ظروف پلاستیکی یکبار مصرف محسوب شود.

وی از  فعالان محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد خواست تا با انجام کار فرهنگی برای حذف این ظروف در میان خانواده ها و عزاداران و جایگزین کردن آن با ظروف یکبار مصرف گیاهی اقدام و برای حفاظت از محیط زیست استان تلاش کنند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد ادامه داد: برای فرهنگ سازی در این زمینه ها ائمه جمعه و جماعات و مداحان نیز می توانند نقش بسزایی ایفا کنند و در این ایام که مردم بیشتر در مساجد و حسینیه ها حضور دارند در جلسات و سخنرانی های این ایام در انتقال مفاهیم کاربردی محیط زیستی به عزاداران حسینی ورود داشته باشند.

وی به شهروندان و عزاداران توصیه کرد ضمن استفاده از ظروف یکبار مصرف گیاهی و کاغذی نسبت به جمع آوری و مدیریت پسماندهای تولیدی توجه ویژه داشته باشند .

جعفری نژاد از مسئولان هیات ها و تکایا نیز خواست در جمع آوری این ظروف در محل توزیع، نظارت لازم را اعمال کنند وبا توجه به افزایش حجم آب گرفتگی معابر به دلیل ریختن ظروف در انهار، لازم است مساجد و تکایا نسبت به جمع آوری این ظروف پس از مصرف اقدام کنند.

منبع:
تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب