تاریخ: ۱۴:۵۲ :: ۱۳۹۱/۰۵/۰۳
همدلی برای تغییر نام استان.

باید به صراحت گفت که تغییر نام استان اگر موجب رشد وتوسعه سریع نگردد اما می تواند گام اول برای تغییر و قدم نهادن در مسیر تغییرات تدریجی برای کسب رشد وتوسعه پایدار در استان باشد. بیش از یکسال از تلاش رسانه ای برای تغییر نام استان کهگیلویه وبویراحمد (به نام پیشنهادی زاگرس) می گذرد وطی این […]

باید به صراحت گفت که تغییر نام استان اگر موجب رشد وتوسعه سریع نگردد اما می تواند گام اول برای تغییر و قدم نهادن در مسیر تغییرات تدریجی برای کسب رشد وتوسعه پایدار در استان باشد.بیش از یکسال از تلاش رسانه ای برای تغییر نام استان کهگیلویه وبویراحمد (به نام پیشنهادی زاگرس) می گذرد وطی این مدت به خصوص سایت خبر رسانی عصر دنا بیشترین بار اطلاع رسانی وتلاش برای این تغییر را بر دوش داشته است.در طی این مدت سایت عصر دنا به انعکاس نظرات موافقان و مخالفان تغییر نام استان پرداخته و چند نظرسنجی در این زمینه نیز داشته اند که شرکت کنندگان در آن به تغییر نام استان رأی داده اند.
در زمینه تغییر نام استان،  دو گروه عمده، یعنی موافقان و مخالفان تغییر نام وجود دارند که البته اکثریت با موافقان تغییر نام استان می باشد. به هر حال هر دو گروه دلایل خود را برای تغییر یا عدم تغییر نام استان ارایه می کنند که البته به نظر می آید دلایل موافقان؛ بهتر، مستدل و عقلانی تر        می باشد، دلایلی که توسط دو گروه مطرح شده را می توان به صورت مختصر به شرح زیر بررسی نمود:

الفموافقان تغییر نام استان:
1-سنگین بون نام کنونی استان در تلفظ ونگارش آن برای مردم کشور وحتی اکثریت مردم استان.
2-محدودیت نام کنونی به دو شهرستان یا منطقه خاص استان که نوعی برتری جویی قومی را به همراه دارد و طی چند دهه اخیر همواره تنش زا بوده است.
3- نامی که به علت عدم توانایی در تلفظ صحیح آن، تحقیر آمیز نیز بوده است.
و…

ب- مخالفان تغییر نام استان:
1حفظ اصالت سنتی مردم در گرو حفظ نام کنونی استان می باشد!
2-تاریخی و اصیل دانستن نام کنونی استان.
3-عدم وقوع تغییر و توسعه با تغییر نام استان.
و…
علیرغم موارد مختصر فوق الذکر که بعضی دلایل دو گروه را بیان می کند و حاکی از دغدغه های مختلف و متضاد دوستان گرامی در تغییر یا عدم تغییر نام استان می باشد، معمولا ً تعداد و استدلال موافقان تغییر قوی تر و عقلانی تر بوده است.
باید به صراحت گفت که تغییر نام استان اگر موجب رشد وتوسعه سریع نگردد، اما می تواند گام اول برای تغییر و قدم نهادن در مسیر تغییرات تدریجی برای کسب رشد و توسعه پایدار در استان باشد.
تغییر نام استان می تواند اعتراضات و درخواست های مستمر و دیرپای مردم شهرستان گچساران و دیگر نقاط برای جدایی از استان کهگیلویه وبویراحمد را حداقل در کوتاه مدت جوابگو باشد و مردم از درخواست جدایی از این استان (زاگرس) چشم پوشی نمایند ، البته این تغییر نام به عنوان گام نخست در ایجاد تغییرات بنیادی در استان و در سطح کلان می تواند علاوه بر کاهش تنش های قومی، قبیله ای و منطقه ای حاکم در استان، در ایجاد اتحاد، همدلی و تلاش برای توسعه استان نیز تاثیر فراوانی داشته باشد.
تغییر شکلیِ نام استان، در درازمدت و به تدریج با رفع برخی دیگر از موانع رشد وتوسعه می تواند در ماهیت استان با نام زاگرس نیز موثر واقع شده و رتبه توسعه یافتگی این استان که معمولاً در آخر جدول کشوری قرار دارد، در جایگاهی بهتر و همتراز با نام بسیار زیبا و رفیع زاگرس در میانه بالای جدول توسعه یافتگی استان ها قرار گیرد.
بنابراین تغییر نام استان و به خصوص توجه به رأی اکثریت مردم در پشتیبانی از این تغییر نام        میتواند در تنش زدایی در میان مناطق مختلف استان تاثیر فراوانی داشته و در افزایش گفتگوها و مباحث مطرح شده پیرامون استان به خصوص در رسانه ها و مطبوعات نیز موثر باشد، به ویژه اگر نام زیبای زاگرس به تصویب و تایید برسد، می تواند به عنوان استان گردشگرپذیر و چهار فصل، به راحتی در ذهن و زبان مردم ایران جای گرفته و بر آوازه این استان(زاگرس) در کشور بیافزاید و نام استان را تیتر اول رسانه ها قرار دهد .

به هرحال با توجه به پیگیری و تاکیدهای مکرر استاندار محترم ،جناب آقای مهندس نیکزاد برای تغییر نام استان، از ایشان تشکر کرده و می خواهیم تا با عنایت به تبصره 2 ماده21 آیین نامه قانون تعاریف و ضوابط تقسیمات کشوری مصوب 1362/7/22 ،هر چه زودتر و با توجه به وفاق و همدلی برای این تغییر نام در میان مردم وحتی مسئولین استانی، درخواست تغییر نام را به هیأت محترم دولت ارایه نمایند تا با تصویب مجلس شورای اسلامی، فرآیند تغییر نام استان و به خصوص انتخاب نام جامع الاطراف زاگرس که نامی زیبابوده و دارای تلفظ آسان برای مردم استان و کشور می باشد، سرعت گیرد.
با توجه به شهامتی که تاکنون استاندار محترم درایجاد تغییر نام استان از خود نشان داده اند،امید است این امر را به سر منزل مقصود رسانده و انشاءالله در جشن اعلام نام جدید استان(زاگرس) نیز حضور داشته و مورد تشویق و سپاس مردم قرار گیرند.

پاسخی بگذارید