تاریخ: ۱:۲۶ :: ۱۳۹۷/۱۰/۰۲
نرخ تورم به ۱۸ درصد رسید!

usA oil production will saudi-russian total production by ۲۰۲۵ نرخ تورم ۱۲ ماهه منتهی به آذر ۹۷ به ۱۸ درصد رسید که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل (۱۵.۶ درصد) ۲.۴ واحد درصد افزایش نشان می‌دهد.   اقلیم زاگرس به نقل از نیک نفت:  نرخ تورم ۱۲ ماهه منتهی به آذر ۹۷ به ۱۸ درصد […]

usA oil production will saudi-russian total production by ۲۰۲۵

نرخ تورم ۱۲ ماهه منتهی به آذر ۹۷ به ۱۸ درصد رسید که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل (۱۵.۶ درصد) ۲.۴ واحد درصد افزایش نشان می‌دهد. 

اقلیم زاگرس به نقل از نیک نفت:  نرخ تورم ۱۲ ماهه منتهی به آذر ۹۷ به ۱۸ درصد رسید که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل (۱۵.۶ درصد) ۲.۴ واحد درصد افزایش نشان می‌دهد.

 

بنابر اعلام مرکز آمار ایران؛ در آذر ماه ۱۳۹۷ عدد شاخص کل (۱۰۰=۱۳۹۵) به ۱۵۱،۷ رسید که نسبت به ماه قبل ۲٫۶ درصد افزایش نشان می ­دهد. در این ماه درصد تغییر شاخص کل نسبت به ماه مشابه سال قبل ۳۷،۴ درصد می‌باشد؛ یعنی خانوار‌های کشور به طور میانگین ۳۷،۴ درصد بیشتر از آذر ۱۳۹۶ برای خرید یک «مجموعه کالا و خدمات یکسان» هزینه کرده‌اند که نسبت به این اطلاع در ماه قبل (۳۴،۹ درصد) ۲٫۵ واحد درصد افزایش یافته است.

نرخ تورم دوازده ماهه منتهی به آذر ماه ۱۳۹۷ به ۱۸٫۰ درصد رسید که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل (۱۵،۶ درصد) ۲٫۴ واحد درصد افزایش نشان می‌دهد.

شاخص قیمت در گروه عمده «خوراکی ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» نسبت به ماه قبل ۴،۸ درصد و در گروه عمده «کالا‌های غیر خوراکی و خدمات» ۱٫۶ درصد افزایش نشان می­دهد. درصد تغییرات قیمت در ماه جاری نسبت به آذر ماه ۱۳۹۶ برای این دو گروه به ترتیب ۵۳٫۹ و ۳۰٫۹ درصد می ­باشد.

افزایش نرخ تورم خانوار‌های شهری کشور

شاخص قیمت کل برای خانوار‌های شهری کشور در آذر ۱۳۹۷ به عدد ۱۵۱،۰ رسید که نسبت به ماه قبل ۲٫۵ درصد افزایش نشان می‌دهد. درصد تغییر شاخص کل نسبت به ماه مشابه سال قبل ۳۶،۹ درصد است که نسبت به ماه قبل (۳۴،۵ درصد) ۲٫۴ واحد درصد افزایش داشته است.

افزایش نرخ تورم خانوار‌های روستایی کشور

شاخص قیمت کل برای خانوار‌های روستایی کشور در آذر ماه ۱۳۹۷ به عدد ۱۵۵،۳ رسید که نسبت به ماه قبل ۳٫۰ درصد افزایش نشان می‌دهد. درصد تغییر شاخص کل نسبت به ماه مشابه سال قبل ۳۹،۹ درصد است که نسبت به ماه قبل (۳۷،۳ درصد) ۲٫۶ واحد درصد افزایش داشته است.

تغییرات قیمت‌ها در ماه جاری

در ماه جاری اکثر بخش‌های زیر مجموعه شاخص کل با افزایش قیمت همراه بوده‌اند. در گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل به ترتیب مربوط به گروه «گوشت» (انواع ماهی، گوشت گوسفند، گوشت گاو و گوشت مرغ)، گروه سبزیجات (بادمجان، فلفل دلمه، کدو سبز، پیاز و گوجه فرنگی)، گروه «شیر، پنیر و تخم مرغ» (شیر پاستوریزه، خامه پاستوریزه)، گروه «میوه و خشکبار» (کشمش پلویی، خرما، پسته، سیب، انگور، هندوانه)، گروه «محصولات خوراکی طبقه‌بندی نشده در جای دیگر» (سس گوجه فرنگی، سرکه، لیمو عمانی) و گروه «آشامیدنی‌ها» (قهوه) می­باشد. در گروه عمده «کالا‌های غیر خوراکی و خدمات»، گروه «مبلمان، لوازم خانگی و نگهداری معمول آنها» (انواع شوینده­ها)، گروه «پوشاک و کفش» و گروه «حمل و نقل» (لوازم یدکی و انواع خودرو) بیشترین افزایش قیمت را نسبت به ماه قبل داشته‌اند.

در گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» نسبت به ماه قبل گروه «دخانیات» کاهش قیمت داشته است و در گروه عمده «کالا‌های غیر خوراکی و خدمات»، اقلام گوشی تلفن همراه، تجهیزات رایانه و طلای ۱۸ عیار نسبت به ماه قبل کاهش قیمت داشته‌اند.

درصد تغییرات شاخص قیمت در دهک‌های هزینه‌ای کل کشور در ماه جاری

دامنه تغییرات نرخ تورم دوازده ماهه منتهی به آذر ماه ۱۳۹۷ برای دهک‌های مختلف هزینه‌ای از ۱۷،۱ درصد برای دهک اول تا ۱۹٫۵ درصد برای دهک دهم است.

پاسخی بگذارید