تاریخ: ۲:۴۱ :: ۱۳۹۱/۰۲/۰۵
ملاک ومعیار انتصاب مدیران ارشد استان کهگیلویه وبویراحمد چیست؟

اعتبارات بسیاری از طرح های مهم ومصوب در شهرستان های استان ،به یکباره برای طرح های غیر اصولی وغیر پیش بینی شده مرکز استان هزینه می شوند وکسی نیست تا جلوی این قانون شکنی ها را بگیرد.اساسا مسئولین استان کهگیلویه وبویراحمد وبه خصوص مدیران قبیله ای آن ارزشی برای سند چشم انداز 20ساله و یا […]

اعتبارات بسیاری از طرح های مهم ومصوب در شهرستان های استان ،به یکباره برای طرح های غیر اصولی وغیر پیش بینی شده مرکز استان هزینه می شوند وکسی نیست تا جلوی این قانون شکنی ها را بگیرد.اساسا مسئولین استان کهگیلویه وبویراحمد وبه خصوص مدیران قبیله ای آن ارزشی برای سند چشم انداز 20ساله و یا برنامه 5ساله توسعه قایل نبوده و خود دارای برنامه هایی تحت عنوان سند چشم انداز قبیله ای وجناحی هستند!!

در نوشتاری پیرامون سفر وزیر محترم راه وشهر سازی به استان کهگیلویه وبویر احمد و عدم توجه به پروژه های راه،شهرسازی و فرودگاه گچساران ،باشت ودیگرشهرستان های استان که در سایت عصردنا منتشرشد،از استاندار محترم انتظار داشتیم تا در تخصیص وتأمین اعتبار پروژه های عمرانی ،تنها به شهرستان بویراحمد ویاسوج مرکز استان توجه نداشته و در تقسیم اعتبارات ،همه مناطق استان را در نظر داشته باشند.
در ادامه همان مقاله در نظر داشتم تا ضمن ارایه بعضی دلایل ،وجود نوعی مدیریت ناکارامد قومی وقبیله ای حاکم بر استان وتصمیم گیری های آن را بررسی نمایم ،اما با خبر یکی از دوستان مواجه شدم که حاکی از تغییری جدید وبه تبع آن انتصابی جدید در استانداری می باشد.براساس این خبر، جناب آقای علی حیدری معاون محترم برنامه ریزی استاندار که از هموطنان اردبیلی هستند به علت ادامه تحصیل ،مجبور به استعفا وخروج از استان هستند.
آنچه استعفا وخروج آقای حیدری را مهم می سازد،احتمال انتصاب یکی ازنیروهای نماینده کنونی بویراحمد و دنا در مجلس هشتم و در واقع تکمیل مربع معاونان استاندار از نیروهای شهرستان بویراحمد می باشد!
در مربع معاونین استاندار در حال حاضر شاهد حضورافراد زیر هستیم :
جناب آقای علی حیدری : معاونت برنامه ریزی
جناب آقای مرتضی رهنما : معاونت سیاسی و امنیتی
جناب آقای کورش امیدی پور: معاونت هماهنگی امور عمرانی
جناب آقای فرهاد باقرپور:معاونت توسعه مدیریت و منابع انسانی
بنابر شواهد موجود به جز آقای حیدری ،3معاونت دیگر از نیروهای سیاسی نماینده شهرستان های بویراحمد ودنا می باشند واین افراد اصالتا نیز متعلق به شهرستان بویراحمد بوده و در تصمیمات وبرنامه کاری خود علاوه بر تأمین درخواست های حامی خود(نماینده مجلس) بیشتر وقت وتلاش مجموعه خود را برای توسعه وپیشرفت شهرستان خود که از قضا مرکز استان هم می باشد ،می گذارند.
استانداری کهگیلویه وبویر احمد در سال 90 ،انتصابات بسیاری را پشت سر نهاده بود که بیشتر در جهت تحکیم جایگاه شهرستان بویراحمد ونماینده کنونی آن بوده است. در حالی که مردم استان با شرکت پرشور وبی رقیب خود در انتخابات حماسی 12اسفند 90 ، بار دیگر موجب تحسین وسپاسگزاری مسئولین ارشد کشور شده اند، گویامسئولان استان و به خصوص استاندار محترم هنوز نتوانسته اند پیام این مشارکت نزدیک به 90درصدی رای دهندگان را درک نمایند،پیام مردم در انتخابات مجلس نهم ،بهبود وضعیت استان از طریق تغییر مدیران ناکارامد وناتوان سیاست زده می باشد.
اما گویا استاندار محترم وبه تبع ایشان، مسئولین وزارت کشور قادر به درک واقعیات مدیریتی استان نیستند و چشم خود را بر درخواست های مردم بسته اند. و برای سوألاتی که مردم در ذهن داشته و بر زبان جاری می کنند ،ارزشی قایل نیستند.سوألاتی که توسط مردم وبه خصوص قشر جوان،تحصیلکرده و فعال شهرستان های گچساران ،باشت،گهگیلویه،بهمئی وچرام وحتی خارج از استان مطرح می شوند :
1-چرا 3نفر از 4معاون استاندار باید از شهرستان بویراحمد باشند؟
2-چرا مدیران ومتخصصان دیگر شهرستان ها برای معاونت های استاندار انتخاب نمی شوند؟
3- چرا مدیران کل ومدیران عاملی که از 2 حوزه گچساران وکهگیلویه هستند به مرور زمان برکنار شده اند؟
4-چرا باید مربع معاونت های استاندار از 1شهرستان و نیروی 1نماینده مجلس باشند؟
5-آیا در دیگر شهرستان های استان ،متخصصان ومدیران لایقی برای به دست گرفتن معاونت های استاندار ،وجود ندارند؟
6- آیا رعایت عدالت در توزیع مناصب و پست های مدیریتی در دولت عدالت محور دهم ،یعنی حذف متخصصان گچساران،کهگیلویه و… از پست های کلیدی استان؟
و…
نمونه های بارز عدم توجه به مدیران غیر بویراحمدی را می توان در برکناری مدیران عامل شرکت آب منطقه ای،سازمان میراث فرهنگی وگردشگری وشرکت آب وفاضلاب شهری استان مشاهده کرد که با برکناری مدیران گچسارانی وکهگیلویه ای آنها ،مدیران غیر بومی سکان هدایت این مراکز مهم استان را به دست گرفته اند که آخرین مورد آن برکناری جناب آقای مهندس مصلح از مدیران توانمند گچسارانی از شرکت آب منطقه ای وانتصاب آقای مهندس لطفی به جای ایشان می باشد.
واقعیات امر نشان از آن دارد که با توجه به انتصاب مدیران ارشد استانداری و نیز ادارات کل از یک شهرستان و از یک خط فکری و جناح سیاسی،اعتبارات وتصمیم گیری های استانداری وادارات کل استان نیز به میل ونفع بزرگان این شهرستان مرکزی استان تغییر جهت داده اند که نمونه بارز آن را می توان در سخنان حجت الاسلام بزرگواری نماینده محترم کهگیلویه ،بهمئی وچرام مشاهده کرد که در مصاحبه با خبرگزاری فارس گفته اند:(محور باغچه سادات به دهدشت پروژه ملی و کددار شده که با پیگیری‌های اینجانب اخیرا 2.5 میلیارد تومان به آن اختصاص دادند ولی در درون استان این مبلغ را با محور یاسوج به سی‌سخت تقسیم کردند، اگر جاده باغچه سادات به دهدشت یک پروژه ملی است، محور یاسوج به سی‌سخت کجا بود که مسئولان استانی آمده‌اند و این را چسبانده‌اند به محور استراتژیک باغچه سادات به دهدشت).این اظهار نظر صریح و روشن آقای بزرگواری ،خود نشان از آشفتگی و نابسامانی مدیریتی استان دارد ،مدیریت هایی که تنها به فکر منافع قومی،قبیله ای وجناحی خود هستند و تنها به مرکز استان توجه دارند،این امر موجب عقب نگه داشتن شهرستان های دیگر استان از روند توسعه و پیشرفت و به تبع آن خروج وکوچ اجباری بسیاری از متخصصان ونخبگان این شهرستان ها از استان گردیده است.
 

اعتبارات بسیاری از طرح های مهم ومصوب در شهرستان های استان ،به یکباره برای طرح های غیر اصولی وغیر پیش بینی شده مرکز استان هزینه می شوند وکسی نیست تا جلوی این قانون شکنی ها را بگیرد.اساسا مسئولین استان کهگیلویه وبویراحمد وبه خصوص مدیران قبیله ای آن ارزشی برای سند چشم انداز 20ساله و یا برنامه 5ساله توسعه قایل نبوده و خود دارای برنامه هایی تحت عنوان سند چشم انداز قبیله ای وجناحی هستند!!
با توجه به شرایط ذکر شده امید است نمایندگان محترم کنونی ومنتخب در 2حوزه گچساران،باشت وکهگیلویه،بهمئی ،چرام با پیگیری های مستمر و ارایه هشدار های لازم از روند کنونی انتصاب مدیران ارشد استان جلوگیری کنند.امید است وزارت کشور ونیز استاندار محترم متوجه عواقب ناخوشایند انتصابات اخیر باشند در دام واگذاری معاونت برنامه ریزی استانداری به مدیران جناحی وقبیله ای شهرستان مرکزی استان نیافتند.

پاسخی بگذارید

نظرات کاربران (0)

  1. موسوی

    با تشکر پاسخ چرایی آن روشن است . برای اینکه کسانیکه اکنون سکاندار مصادر کلیدی استان هستند نسبت به قومیت خود تعصب بیشتری دارند تادستور شرع اسلام. اسلامی که همه را به رعایت تقوی و عدالت فرا میخواند .اما افسوس که عدالت گوهر گمشده ای است که در توزیع منابع واعتبارات ومهمتر ازآن در نگاه مسئولین استان یافت نمی شود وگویا نمی دانند که روش ومنش اعراب جاهلی هم انصر اخاک بود چه ظالم باشد وچه مظلوم واکنون ماهم دچار تعصب شده ایم وبرادر وفامیل و شهرودیارخودمان را بر دیگری ترجیح میدهیم وجامعه را دچار تعارض و فاصله طبقاتی میکنیم . اما بدانند که توسعه همه جانبه مهم است وروزی فرزندان همین مسئولین مجبورنداز جاده های باریک و پر ترافیک شیراز گچساران عبور نمایند وممکن است دست تقدیر باعث تصادف منجر به فوت آنها بشود لذا بی عدالتی روزی دامن خودشان را هم خواهد گرفت . ای غافلان از خدا بی خبر از خون شهیدان بترسید و عدالت پیشه کنید و به داد مردم فقیر شهرستانها برسید .