تاریخ: ۱۵:۵۸ :: ۱۳۹۱/۰۵/۲۸
عبرت زلزله ها برای مسئولین استان !

از هم اکنون باید به فکر احتمال وقوع حوادث ناگواری مانند زلزله ای بزرگ با قدرت وخسارات فراوان باشیم و مدیران ومسئولان استانی وشهرستانی باید در آمادگی کامل ومستمر برای چنین مواقعی بوده وبرنامه ها وآموزش های لازم در زمینه کمک رسانی ومسایل بعد از حوادث را به طور مستمر ،روزآمد وکارآمد نمایند. وقوع2 زلزله […]

از هم اکنون باید به فکر احتمال وقوع حوادث ناگواری مانند زلزله ای بزرگ با قدرت وخسارات فراوان باشیم و مدیران ومسئولان استانی وشهرستانی باید در آمادگی کامل ومستمر برای چنین مواقعی بوده وبرنامه ها وآموزش های لازم در زمینه کمک رسانی ومسایل بعد از حوادث را به طور مستمر ،روزآمد وکارآمد نمایند.

وقوع2 زلزله در استان آذربایجان شرقی ،با قدرت بالای 6درجه (6/2 و 6) ریشتر طی روزهای اخیر علاوه بر خسارات جانی که طی آن نزدیک به 300نفر از هموطنان ما جان خود را از دست دادند و خسارات مالی واقتصادی فراوانی که در منطقه به جای گذاشت، هشدار و زنگ خطری است برای تمامی مسئولین کشور وبه خصوص استان ما(زاگرس) که گویا خطر زلزله ،سیل و.. هرگز برای آنان تعریف نشده است!
استان کهگیلویه وبویراحمد (زاگرس) وبه خصوص شهرستان های گچساران وباشت طی سال های اخیر سابقه زلزله های را داشته اند که در سال های دورتر حتی موجب خسارات مالی نیز شده است.اگر به وضعیت توپوگرافی استان ومحدودیت هایی مانند :کوهستانی بودن،صعب العبور بودن بسیاری روستاها،راههای دسترسی محدود ونامناسب حتی برای شهرهای بزرگ استان ونیز آب وهوای بسیار سرد زمستانی وگرم تابستانی ، نگاهی بیاندازیم به درستی متوجه می شویم که خدای ناکرده با 1زلزله 6ریشتری در هرنقطه از استان به راحتی بالای هزاران نفر تلفات جانی(انسانی) خواهیم داشت که در نوع خود فاجعه ای بزرگ خواهد بود.
شاید این یک بیت از پروین اعتصامی ،زبان حال وضعیت استان ما در مواجهه با حوادث ویرانگری چون سیل و زلزله باشد که می فرماید:
    سیل سخت است و پرتگاه مخوف                                                       پایه سست است و خانه بی بنیاد
علل فراوانی خسارات جانی ومالی واقتصادی زلزله در استان (زاگرس) را می توان مختصراً در موارد زیر جستجو کرد:
1-موقعیت نامناسب اکثر روستاهای استان:بسیاری از روستاهای استان معمولاً در دامنه(سرازیری های تند ) کوه ها قرار دارند که احتمال زیرش کوه بر سر این روستاه ومحو نمودن روستاها ونابودی راههای دسترسی به آنها فراوان است.
2-عدم ایمنی ومقاومت ساختمان ها( بافت فرسوده):
الف- روستاها: در بسیاری از روستاهای استان به دلیل عدم وجود یا اجرای طرح های هادی روستایی وعدم نظارت بر ساخت وسازهای روستاها،ساختمانهای روستایی دارای عمر بسیاری بوده و با مصالح نامناسب وغیر استاندارد ساخته شده اند واز لحاظ موقعیت جغرافیایی نیز در بدترین نقاط روستا بنا شده اند.
بشهرها: در شهرهای کوچک وبزرگ استان نیز مناطق و محله های بسیاری وجود دارند که جزئی ازبافت فرسوده محسوب می شوند.این مناطق معمولاً در نقاط تپه ای وخطرناک ایجاد شده از بدترین شرایط شهرسازی برخوردارند و ساختمان های فرسوده وغیر مقاوم دارند،این مناطق راههای دسترسی محدود و غیر استانداری دارند که هرگونه کمک رسانی در حوادث را غیر ممکن می کنند.
3-فقدان یا کمبود مراکز درمانی: علیرغم تمامی تلاش های 33 سال اخیر برای بهبود شرایط بهداشت ودرمان استان،استان زاگرس از کمترین و ناکارامدترین سیستم بهداشت و درمان برخورداراست که در صورت بروز حوادث ناگواری مانند سیل یا زلزله ،قادر به بازسازی سیستم خود و ارایه خدمات به شهروندان نخواهد بود.فرسودگی بیمارستان های شهرهای بزرگ ونبود بیمارستان در بعضی شهرها از جمله مشکلات ما در زمان بروز حوادث بزرگ می باشد. شهرستان گچساران علیرغم همه منابع عظیم نفت وگاز خود ، بیمارستان فرسوده وغیراستاندارد شهید رجایی را در اختیار دارد، بیمارستان شرکت نفت نیز وضعیت بهتری از بیمارستان شهر، ندارد.این بیمارستان ها احتمالاًدر اولین لحظات زلزله با خاک یکسان خواهند شد!
در شهرستان باشت نیز با وجود روستاها وجمعیت شهری آن ، اصلاً بیمارستانی وجود ندارد!!!
4- محدودیت راه ها و نامناسب بودن آنها: به علت کوهستانی بودن استان که منجر به کمبود ومحدودیت راههای ارتباطی استان در بعد بین استانی ، بین شهری وحتی روستایی شده است،در صورت بروز حوادثی مانند زلزله با قدرت بالا ،بسیاری از این جاده ها به علت ریزش کوه و یا پل های فرسوده وقدیمی آنها از دسترس نیروهای خدمات رسانی خارج شده و هرگونه کمک رسانی را بامشکلات فراوان روبرو خواهند کرد.
راههای ارتباطی استان به شدت محدود،غیراستاندارد ودارای ابنیه فنی فرسوده ای هستند که در زلزله ای با قدرت 6ریشتر کاملاً از بین خواهند رفت وخود دردسر ومعضلی برای مسئولین خواهند شد!
و…
با توجه به موارد فوق الذکر می توان برای زلزله احتمالی در هرکجای استان که رخ دهد ،تلفات انسانی بالا وخسارات مالی واقتصادی فراوانی را پیش بینی کرد.این خسارات می تواند نزدیک به خسارات زلزله شهرستان “بم” باشد و داغ آن برای همیشه در دل مردم استان بماند.
چه باید کرد؟
وظیفه مسئولان ومدیران استان در این زمینه چیست؟
بنیاد مسکن به عنوان مسئول ومتولی مقاوم سازی وباز سازی مسکن روستایی،تا کنون چه کاری کرده است؟
میزان آمادگی در حین وقوع وبعد از وقوع زلزله در استان به چه میزان است؟
و…
سوألات فوق الذکر تنها چند سوأل از ده ها سوأل مرتبط با وقوع حوادث ناخوشایند در استان می باشند که نیاز به بررسی وتوجه مسئولین استان دارند.
به نظر می آید ادارات ،سازمان ها ونهادهایی مانند:
1-بنیاد مسکن: در زمینه مقاوم سازی وایمن سازی(برای حفظ جان انسان ها) ساختمان های روستایی ،بر فعالیت های خود افزوده ودر مقاوم سازی روستاها تسریع نماید.
2-راه وشهرسازی:که اکنون مهمترین سازمان در زمینه عمران ایران می باشد،باید
الف-در زمینه بازسازی وبهسازی بافت های فرسوده وخطرناک شهری اقدام عاجل نماید.
ب– در بهسازی واستاندارد سازی راههای ارتباطی در سراسر استان ،تسریع نماید.
ج-با ایجاد مراکز وساختمان های کمک رسان ایمن ومقاوم در برابر حوادث غیر مترقبه ،برای زمان بروز این حوادث برنامه ریزی نماید.
3-شهرداری ها:که باید بر ساخت وساز های شهری نظارت بیشتر وبهتری داشته و برای بهسازی بافت فرسوده واجرای طرح های نوسازی در مناطق مرکزی ومعمولاًشلوغ شهر ،برنامه ریزی نمایند.
4-جمعیت هلال احمر: که هم اکنون با گسترش حوزه فعالیت خود به خصوص در زمینه جذب داوطلبان و آموزش آنان برای امداد رسانی در حوادث ،نقش پررنگی در زمان وقوع وبعد از وقوع حوادث دارد باید از طریق سازمان امداد و نجات خود در بالابردن توان عملیاتی امدادرسانان ونیز احداث مراکز ایمن برای برپایی کمپ های امدادی وذخیره اقلام مورد نیاز در نقاط مختلف استان ،تسریع نماید.
5-شبکه بهداشت ودرمان: که به نظر می آید هیچگونه آمادگی در این زمینه ندارد باید به فکر تأمین واحداث مراکز بیمارستانی ودرمانی ایمن ومقاوم بوده ولوازم وتجهیزات لازم را برای تمام شهرهای استان فراهم نماید.
فرمانداری ها،شرکت نفت گچساران(به علت دارابودن امکانات خوب وگسترده) وسایر سازمان ها باید ضمن برگزاری دوره های آموزشی برای اقدامات حین وقوع حوادث وبعد از وقوع آنها، جلسات علمی و کارشناسی مستمر وهفتگی برای رویارویی با چنین حوادثی برگزار نمایند،استاندار وفرماندارن شهرستان ها باید ضمن نظارت دقیق ومستمر براقدامات دیگر بخش ها، از آمادگی همه سازمانها وبخش های دولتی وعمومی در چنین مواقعی اطمینان حاصل نمایند.
به هرحال به نظر می آید از هم اکنون باید به فکر احتمال وقوع حوادث ناگواری مانند زلزله ای بزرگ با قدرت وخسارات فراوان باشیم و مدیران ومسئولان استانی وشهرستانی باید در آمادگی کامل ومستمر برای چنین مواقعی بوده وبرنامه ها وآموزش های لازم در زمینه کمک رسانی ومسایل بعد از حوادث را به طور مستمر ،روزآمد وکارآمد نمایند.

پاسخی بگذارید