تاریخ: ۲۳:۴۵ :: ۱۳۹۱/۰۶/۱۰
شهری با 492نفر جمعیت،روستایی با 2200نفر جمعیت!!!

شهرهای جدید الاحداث باید بتوانند از مهاجرت روستاییان به شهرهای بزرگ استان ،جلوگیری کرده وبا فراهم نمودن امکانات در مناطق دور افتاده در بهبود شرایط زندگی وفعالیت کاری کشاورزان ،دامداران ودیگر صنوف شغلی روستاها تأثیر گذار باشند وبه موازات بهبود شرایط اقتصادی مردم، در رونق روستاها وبازگشت روستاییان به روستاهای خود نیز موثر باشند. استان […]

شهرهای جدید الاحداث باید بتوانند از مهاجرت روستاییان به شهرهای بزرگ استان ،جلوگیری کرده وبا فراهم نمودن امکانات در مناطق دور افتاده در بهبود شرایط زندگی وفعالیت کاری کشاورزان ،دامداران ودیگر صنوف شغلی روستاها تأثیر گذار باشند وبه موازات بهبود شرایط اقتصادی مردم، در رونق روستاها وبازگشت روستاییان به روستاهای خود نیز موثر باشند.

استان ما(زاگرس) دارای عجایب بسیاری است .عجایبی پیرامون انتخاب وانتصاب مدیران، مشارکت مردم درانتخابات ،عدم توسعه استان، آب وهوای متضاد مناطق استان و… که هرکدام نیاز به بررسی کامل وجداگانه ای دارد،اما آنچه اخیراً و در گزارش جناب آقای حمزه کرمی مدیر کل آمار و اطلاعات استانداری به عجایب استان اضافه شده است ،شهری با جمعیت 492نفر در استان است!
شهر گراب سفلی با جمعیت 492نفر در بخش لودابِ شهرستان بویراحمدقرار دارد،شاید بتوان این شهر را کوچک ترین شهر ایران نیز نامید.اما آنچه این شهر را جزئی از عجایب استان قرار می دهد زمانی آشکار می گردد که بایدبه سوألات زیرپاسخ داد:
چرا شهرستان گچساران باید فقط 1بخش (بخشداری مرکزی )داشته باشد؟
چرا منطقه ای با 492نفر باید شهر گردد؟
چرا مناطقی با جمعیت بالای 2000نفر وفاصله حدود 30کیلومتری از مرکز شهرستان(گچساران) ،به شهر تبدیل نمی شوند؟
آیا اجرای دقیق و موبه موی قانونِ تعاريف و ضوابط تقسيمات كشوری ،فقط باید برای شهرستان گچساران می باشد؟
تبدیل مناطق روستایی وکم جمعیتی مانند گراب سفلی ،مارگون ،قلعه رئیسی و… به شهر ، در دراز مدت برای رشد و توسعه این مناطق مفید می باشداز سوی دیگر ایجاداین شهرهای جدید دارای محاسن متعددی می باشند:
1-لزوم وجود یک شهر در بخش های ایجاد شده برای استقرار بخشداری ورسیدگی به امور بخش مذکور
2-ایجاد شهر برای فراهم کردن امکانات شهری،ادارات منطقه ای وبازارهای محلی برای روستاهایی که فاصله زیادی با شهرهای بزرگ ومراکز شهرستان ها دارند.
3-تسریع در ارایه خدمات رفاهی وزیربنایی مانند آب ،برق،گاز و… به روستاهای اطراف این شهرها بعد از استقرار مراکزعمومی، اداری وحکومتی.
4- ایجاد امکانات اولیه برای رفع نیاز های رفاهی مردم وجلوگیری از کوچ گسترده روستاییان اطراف به شهرهای بزرگ استان.
5کاهش مراجعات مردم به شهرهای بزرگ ومرکز شهرستان ها برای انجام امور اداری ،مالی وبانکی و…
و…
دلایل فوق الذکر برای ایجاد شهرهای جدیدوکسب رضایت مردم مناطق دور دست ومحروم و رفع نیازهای آنان بسیار مفید می باشد .اینگونه شهرهای جدید الاحداث باید بتوانند از مهاجرت روستاییان به شهرهای بزرگ استان ،جلوگیری کرده وبا فراهم نمودن امکانات در مناطق دور افتاده در بهبود شرایط زندگی وفعالیت کاری کشاورزان ،دامداران ودیگر صنوف شغلی روستاها تأثیر گذار باشند وبه موازات بهبود شرایط اقتصادی مردم، در رونق روستاها وبازگشت روستاییان به روستاهای خود نیز موثر باشند.
اینکه چرا گراب سفلی ،تبدیل به شهر شده در حالی که جمعیت برخی روستاهای این بخش(لوداب)از گراب سفلی هم بیشتر بوده اند،به مسئولان ومدیران سیاسی واداری این بخش ونیز استان مربوط می گردد که احتمالاً در کنار دلایل فنی،اقتصادی،اجتماعی ،دلایل سیاسی وحتی لابی های سیاسیون منطقه نیز تأثیرگذار بوده و از اهمیت بیشتری نیز برخوردار بوده است.
در میان روستاهای استان(زاگرس) با توجه به آمارهای اعلامی از سوی مسئولین، روستای دیل که در 30کیلومتری شهر گچساران قراردارد با جمعیت بالغ بر2200نفر،پرجمعیت ترین روستای استان می باشد.
روستای دیل از سابقه طولانی در رویدادهای سیاسی ،اجتماعی وفرهنگی منطقه برخورداراست وافزون بر 10مسجد نیز در این روستا احداث شده و ازاستعداد خوبی برای تبدیل شدن به شهر بهره مند است.
علاوه بر روستای دیل ،روستاهای:آبشیرین با افزون بر 2200 نفر،باباکلان با 1500نفر ،امامزاده جعفر با افزون بر 2200نفر ،سربیشه باافزون بر 1200نفر،اسلام آباد لیشتر با افزون بر 900 نفرجمعیت از استعدادهای لازم برای تبدیل شدن به شهر برخوردار هستند.این روستاها که جمعیت واقعی آنان باید از برآوردهای فوق الذکر نیز بیشتر شده باشد،با شهر گچساران بالغ بر25کیلومترفاصله دارند وساکنین این روستاها برای انجام امور خود ملزم به مراجعه به مرکز شهرستان یعنی شهر گچساران می باشند،این مراجعات روزانه برای مردم این مناطق والبته روستاهای کوچک وبزرگ دیگری که در محدوده این چند روستای بزرگ قرار دارند،مشکلات بسیاری ایجاد می کند.
1-فاصله طولانی تا شهر گچساران
2-جمعیت مناسب این روستاها ودهستان های این مناطق برای تبدیل به بخش وایجاد شهر
3-وجود استعدادها ومنابع لازم برای توسعه این روستاها
4-لزوم رسیدگی بهتر وسریع تر به مردم از سوی دولت وبخش عمومی
و… موجب می گردد تا حداقل 2روستا ازاین روستاهای بالای 2000نفر جمعیت به شهر تبدیل شوند تا ضمن کاهش مشکلات این روستاها و مناطق اطراف آنها ،از کوچ روستاییان به شهرهای بزرگ جلوگیری کرده و روستاییان نیز با به دست آوردن امکانات بهتر برای زندگی وکار، بتوانند تولید محصولات خود را افزایش داده ودر رشد وتوسعه شهرستان نقش فعال تری بدست آورند.
به هرحال به نظر می آیدفعالین سیاسی،فرهنگی ،اجتماعی ،اقتصادی و… شهرستان گچساران باید نسبت به اوضاع شهرستان خود حساسیت بیشتری نشان داده در زمینه رشد وتوسعه آن به همفکری وهمدلی بپردازند.از سوی دیگر
جناب آقای شفیعی فرماندار محترم وجناب آقای تاجگردون نماینده محترم مردم در مجلس شورای اسلامی نیزباید با رایزنی و فعالیتی دوچندان والبته لابی لازم جهت استفاده بهینه از تبصره های قانون تعاريف و ضوابط تقسيمات كشوری، درصدد تأسیس بخشداری های جدید و تبدیل حداقل 2روستا از روستاهای فوق الذکر به شهر باشند تا شهرستان گچساران از وضعیت کنونی خارج شده وبا ایجاد شهرهای جدید،مناطق مذکور نیز متحول شده ودر مسیر توسعه قرار گیرند.

 

پاسخی بگذارید