تاریخ: ۱۲:۴۸ :: ۱۳۹۱/۰۴/۳۰
شبکه استانی دنا ومسئولان استان، خواهان گرایش مردم به سوی ماهواره هستند!

مسئولین محترم استانی ما وبه خصوص مدیرکل محترم صداو سیمای استان باید درتسریع روند افتتاح تلویزیون دیجیتال در سراسر استان ،تلاش بیشتری نموده تا مردم وبه خصوص کودکان و نوجوانان گچساران ودیگر مناطق استان نیز بتوانند از برنامه های متنوع صداوسیما استفاده نمایند واز تبعیض در داشتن امواج رسانه ای در رنج وحسرت نباشند. 13 […]

مسئولین محترم استانی ما وبه خصوص مدیرکل محترم صداو سیمای استان باید درتسریع روند افتتاح تلویزیون دیجیتال در سراسر استان ،تلاش بیشتری نموده تا مردم وبه خصوص کودکان و نوجوانان گچساران ودیگر مناطق استان نیز بتوانند از برنامه های متنوع صداوسیما استفاده نمایند واز تبعیض در داشتن امواج رسانه ای در رنج وحسرت نباشند.

13 تیرماه روز جالبی بود که این روز و روند بعضی رویدادهای آن قابل توجه و حتی هشداری برای مسئولان ومدیران فرهنگی کشور است،در این روز :

 

1- رئیس صداوسیما،جناب آقای ضرغامی در گرگان در مورد شروع بکار 2شبکه جدید یعنی شبکه ورزش وشبکه پویا (انیمیشن) گفتند: ( در صورت تأمین اعتبارات لازم و همکاری مسئولان استانی به تدریج شبکه های ورزش و پویا علاوه بر 16 شبکه قبلی، در استانهای مختلف قابل دریافت خواهند بود).
2- وزیر محترم ارشاد اسلامی جناب آقای دکتر حسینی و فرمانده محترم نیروی انتظامی سردار احمدی مقدم، در مجلس حاضر شده وبه پاسخگویی به دغدغه های فرهنگی واجتماعی نمایندگام مجلس پرداختند اما نکته جالب در سخنان سردار احمدی مقدم بود که گفتند:(ماهواره ام‌الفساد است لذا باید جلوی فساد را گرفت و هم با معلول برخورد کنیم).
در روز جهارشنبه 28 تیرماه نیز شاهد افتتاح رسمی 2شبکه جدید ورزش وپویا توسط رئیس جمهور محترم جناب دکتر احمدی نژاد بودیم .
رویدادهای فوق الذکر به خصوص در مورد مناطقی مانند استان کهگیلویه وبویراحمد(زاگرس) دارای نمود واهمیت بیشتری هستند،زیرا با توجه به فرهنگ اسلامی وسنت حاکم بر اجتماع ،مردم بیشتر ترجیح می دهند تا به جای استفاده از ماهواره ومشاهده برنامه های معمولاً ضد فرهنگی آن ، برنامه وفیلم های متنوع ایرانی و همسو با فرهنگ واعتقادات خود را ببینند وبرای سرگرمی به مشاهده انواع برنامه ها از شبکه های صدا وسیما بپردازند.
اما گویا شبکه استانی دنا ونیز مسئولان دیگر ، خواهان گرایش مردم به سوی ماهواره هستند!!!
آقای ضرغامی رئیس صداوسیما در حالی از افتتاح 2شبکه جدید علاوه بر 16شبکه قبلی سخن می گویند که در استان ما به رغم درخواست های مکررمردم برای راه اندازی تلویزیون دیجیتال وبهبود تصاویر دریافتی شبکه های موجود،مدیران استانی وبه خصوص مدیران شبکه استانی درخواب بسر می برند .علیرغم وعده های بیشماری که در مورد افتتاح تلویزیون دیجیتال در تمام نقاط استان وبه خصوص شهرستان گچساران داده شده اما تا کنون خبری از این سیستم در گچساران نیست ومردم در دریافت با کیفیت همان شبکه های سراسری قدیمی نیز دچار مشکل هستند.
اگر ماهواره ام الفساد می باشد ،برای کم کردن استفاده از آن ویا کاستن تبعات آن چه باید کرد؟
وظیفه مسئولان در مقابله با این ام الفساد چیست؟
در شهرستان گچساران از یک سو به علت مشکلاتی که در دریافت شبکه های ملی وجود دارد واز سوی دیگر به علت محدودیت این شبکه ها ومحدودیت برنامه های آنها،اکثر مردم وبه خصوص جوانان گرایش زیادی به مشاهده ماهواره دارند،این امر متأسفانه بیشتر در نزد کسانی که بیشتر وقت خود را درخانه هستند یعنی خانم ها ،قابل مشاهده می باشد. در حالی که هم اکنون شبکه های پرمخاطبی مانند : نمایش ، مستند،ورزش،پویا،شما،بازار،جام جم، آی فیلم و… از طریق تلویزیون دیجیتال قابل پخش می باشند واز برنامه های متنوع وبسیار خوبی نیز برخوردارند اما این شبکه ها در شهرستان گچساران وبسیاری نقاط دیگر استان در دسترس مردم نیستند ومردم نیز مجبور به استفاده از شبکه های ماهواره ای برای پرکردن اوقات بیکاری خود هستند.
البته مبارزه فیزیکی با ماهواره و فرهنگ و رفتارهای منبعث از آن ، هرگز نمی تواند مفید واثربخش باشدزیرا به رغم توقیف ماهواره ،افرادی که تماشای برنامه های متنوع ماهواره برای آنها سرگرمی و تفریح محسوب می گردد،بلا فاصله یک دستگاه گیرنده ماهواره ای دیگر خریداری می کنندو به ریش مسئولان نیز خواهند خندید!!
در همین مورد وبه خصوص ضعف صداوسیما در پوشش همه مناطق ایران وحتی مناطق شهری مهم ، رهبر معظم انقلاب ،حضرت آیت الله خامنه ای در دیدار با مسئولان صدا وسیما در سال 1375 اولویت را به تکمیل پوشش صداوسیما در داخل کشور می دهندومی فرمایند:(در عین حال هنوز صدای شما به همه جای کشور حتّی به جاهایی که خیلی هم پشتِ کوه و در دور دست قرار ندارد نمی‏رسد این که عرض می‏کنم متّکی به تجربه شخصی است در کشور ما مناطقی وجود دارد که صدای شما را به زحمت می‏شود گرفت به تعبیری دیگر صدای یک رادیوی ضدّانقلاب را خیلی راحت می‏شود پیدا کرد در حالی که فاصله آن رادیو به مراتب بیشتر از فاصله شما با مناطقی است که به آنها اشاره می‏کنیم ما هنوز هم از تهران که خارج می‏شویم در پیچ و خمهای کوههای اطراف متأسفانه صدای شما را نداریم ،… ولی به هرحال چنین مشکلی وجود دارد که آن را باید شما حل کنید این را بایستی درستش کنید پرداختن به سیمای برون‏مرزی و خارج از کشور هم برنامه‏های مهمّی است البته الان که ما در این‏جا با مشکل دریافت صدای رادیوی خودمان مواجهیم در اروپا و آفریقا کسانی به وسیله رادیو برون مرزی‏مان صدای ما و صدای نماز جمعه ما را می‏شنوند این هم هست لکن می‏خواهیم بگوییم محدوده داخل ایران اولویّت دارد).

جناب آقای رحیمی مدیرکل محترم صدا وسیمای استان
الف :با توجه به موارد گفته شده باید در روند دسترسی مردم به طیف گسترده ای از شبکه های تلویزیونی وبرنامه های متنوعِ هماهنگ با فرهنگ مردم ،تسریع گردد و با افتتاح تلویزیون دیجیتال در تمام استان وبه خصوص شهرستان گچساران و فراهم نمودن امکان دریافت همه 18 شبکه دیجیتالی که اکنون قابل مشاهده در گچساران نیستند ،مردم را در فاصله گرفتن از ماهواره وفرهنگ نامناسب آن ترغیب وهمراهی کنید.
ب: در ارتقاء وبهبود کیفیت برنامه های شبکه دنا تلاش بیشتری داشته باشید ودر این برنامه ها به فرهنگ همه اقوام حاضر در استان توجه نمایید. بسیاری از برنامه های شبکه دنا را می توان مصداق لودگی وبه تمسخر گرفتن شعور بینندگان دانست،در طی 1ماه اخیر شایدتنها برنامه مورد پسند مردم استان ،پخش مجدد سریال فاخر، روزی روزگاری به کارگردانی آقای احمدجو بود که مورد تحسین مردم بوده است.

جناب آقای رحیمی؛
چرا مردم وبه خصوص کودکان ونوجوانان استان ما باید از امکان مشاهده برنامه های متنوع شبکه های دیجیتال صدا وسیما محروم باشند؟
برنامه های شما برای کارآمدساختن شبکه دنا چیست؟
چرا مجریان وهنرمندان این شبکه محدود وبه مناطق خاصی از استان می باشند؟
آیا سند توسعه وچشم انداز پیشرفت صداوسیمای استان ،تهیه شده است؟
به هرحال به نظر می آید مسئولین محترم استانی ما وبه خصوص مدیرکل محترم صداو سیمای استان باید درتسریع روند افتتاح تلویزیون دیجیتال در سراسر استان ،تلاش بیشتری نموده تا مردم وبه خصوص کودکان و نوجوانان گچساران ودیگر مناطق استان نیز بتوانند از برنامه های متنوع صداوسیما استفاده نمایند واز تبعیض در داشتن امواج رسانه ای در رنج وحسرت نباشند.

پاسخی بگذارید