۲:۰۰:۳۸ - سه شنبه ۲ مهر ۱۳۹۸
تروئیکای اروپا: ایران مسئول حمله به تاسیسات نفتی عربستان است!
 آلمان، فرانسه و بریتانیا در بیانیه‌ای اعلام کردند که تردیدی درباره مسئولیت ایران در حمله به تاسیسات نفتی عربستان ندارند 시놀로지 트랜스미션 다운로드. سه کشور از ایران خواسته‌اند که مذاکره در باره برنامه هسته‌ای و سیاست‌های منطقه‌ای خود را بپذیرد Noodle Road.   اقلیم زاگرس به نقل از دویچه وله آلمان:   آلمان، فرانسه و بریتانیا […]

 آلمان، فرانسه و بریتانیا در بیانیه‌ای اعلام کردند که تردیدی درباره مسئولیت ایران در حمله به تاسیسات نفتی عربستان ندارند 시놀로지 트랜스미션 다운로드. سه کشور از ایران خواسته‌اند که مذاکره در باره برنامه هسته‌ای و سیاست‌های منطقه‌ای خود را بپذیرد Noodle Road.퀵실버 다운로드. Parsons)" src="https://www.dw.com/image/50154514_303.jpg" alt="G7-Gipfel in Frankreich| Symbolbild Streit unter Partnern (Imago Images/A. Parsons)" />

 

اقلیم زاگرس به نقل از دویچه وله آلمان:   آلمان، فرانسه و بریتانیا در بیانیه‌ای اعلام کردند که تردیدی درباره مسئولیت ایران در حمله به تاسیسات نفتی عربستان ندارند. سه کشور از ایران خواسته‌اند که مذاکره در باره برنامه هسته‌ای و سیاست‌های منطقه‌ای خود را بپذیرد.

آلمان، بریتانیا و  فرانسه در بیانیه مشترکی ایران را عامل اصلی حمله به تاسیسات نفتی آرامکو معرفی کردند.

در این بیانیه که روز دوشنبه، اول مهر در حاشیه اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک و با امضای صدراعظم آلمان، نخست‌وزیر بریتانیا و رئیس جمهور فرانسه منتشر شد آمده است: «واضح است که ایران مسئول حمله به تاسیسات نفت سعودی است و هیچ توضیحی دیگری برای این حملات وجود ندارد».

سه کشور اروپایی در ادامه بیانیه خود گفته‌اند که این حملات ضرورت دیپلماسی برای کاهش تنش‌ها با تعامل تمامی طرف‌ها را گوشزد می‌کند.

سه کشور ضمن حمایت از توافق هسته‌ای ۵+۱ (برجام) از ایران خواستند که به کاهش تعهدات خود در این توافقنامه پایان دهد و به اجرای کامل آن بازگردد.

تروئیکای اروپایی در این بیانیه همچنین می‌گویند زمان آن فرا رسیده که  تهران چارچوبی از مذاکرات بلندمدت و جامع را بپذیرد  که برنامه هسته‌ای ایران و نیز موضوعات مربوط به امنیت منطقه‌ای، از جمله برنامه موشکی این کشور را شامل شود.

تا کنون سه کشور اروپایی در مسئول‌ دانستن مستقیم ایران در حمله بی‌سابقه روز ۱۴ سپتامبر به تاسیسات نفتی عربستان موضعی احتیاط ‌آمیز داشتند. ولی روز دوشنبه ابتدا بوریس جانسون اتهام مستقیمی را متوجه ایران کرد و ساعاتی بعد بیانیه مشترک سه کشور اروپایی با اتهامی مشابه منتشر شد.

ایران شرکت و مسئولیت خود در حمله به تاسیسات نفتی عربستان را نفی می‌کند و آن را “اقدامی مشروع” از سوی حوثی‌های یمن می‌داند.

منبع:
تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب