تاریخ: ۰:۳۵ :: ۱۳۹۸/۰۹/۰۳
برداشت میوه بلوط از جنگلهای کهگیلویه و بویراحمد

برداشت میوه بلوط از ۶ میلیون هکتار از جنگل‌های مناطق زاگرس نشین کهگیلویه و بویراحمد، ایلام، کرمانشاه و لرستان آغاز شد. برداشت میوه بلوط ازحدود ۷۳۰ هزار درخت بلوط در کهگیلویه و بویراحمد تا اوایل زمستان ادامه دارد.   اقلیم زاگرس به نقل از صداوسیما:  برداشت میوه بلوط ازحدود ۷۳۰ هزار درخت بلوط در کهگیلویه و بویراحمد تا […]

برداشت میوه بلوط از ۶ میلیون هکتار از جنگل‌های مناطق زاگرس نشین کهگیلویه و بویراحمد، ایلام، کرمانشاه و لرستان آغاز شد. برداشت میوه بلوط ازحدود ۷۳۰ هزار درخت بلوط در کهگیلویه و بویراحمد تا اوایل زمستان ادامه دارد. 

اقلیم زاگرس به نقل از صداوسیما:  برداشت میوه بلوط ازحدود ۷۳۰ هزار درخت بلوط در کهگیلویه و بویراحمد تا اوایل زمستان ادامه دارد.

برداشت میوه بلوط از ۶ میلیون هکتار از جنگل‌های مناطق زاگرس نشین کهگیلویه و بویراحمد، ایلام، کرمانشاه و لرستان آغاز شد.

رییس منابع طبیعی این استان با بیان اینکه مساحت جنگل‌های کهگیلویه و بویراحمد بیش از ۸۷۰ هزار هکتار است گفت: حدود ۸۰ درصد جنگل‌های استان را درختان بلوط تشکیل می‌دهند.
حکمتیان افزود: از هر درخت به طور متوسط سالانه ۲۰ کیلوگرم بلوط برداشت می‌شود.
حکمتیان ادامه داد:۸۰ درصد میوه برداشت شده برای مصرف دام و بقیه جنبه خوراکی دارد.
وی با اشاره به اینکه در کهگیلویه و بویراحمد از میوه بلوط، نان محلی بلوط (گلگ) تهیه و با انواع غذا‌ها به ویژه آبگوشت، کله پاچه و ماست و دوغ صرف می‌شود گفت: همچنین پوسته درونی بلوط (جفت) در صنایع دارویی و رنگرزی استفاده می‌شود.
حکمتیان بیان کرد: برداشت بلوط در قانون جنگل‌ها و مراتع به صورت گسترده و تجاری ممنوع است و تنها اندکی برای مصارف خانواده‌ها اجازه برداشت داده می‌شود و هر فرد می‌تواند تنها ۵ کیلوگرم بلوط برداشت کند.
گفتنی است این میوه جنگلی در حوزه صنعت هم استفاده می‌شود.
قاسمی مدیر مجتمع نان بهارستان شهر یاسوج گفت: روزانه در این نانوایی ۲ هزار قرص نان بلوط تولید و روانه بازار می‌شود.
در حال حاضر دو مجتمع نان صنعتی بلوط در یاسوج فعال است.
به گفته آقای جعفری کارشناس گیاهان دارویی از این میوه علاوه برخاصیت درمانی در صنایع رنگ رزی، شیرینی سازی و پالایشگاه‌های نفت هم کاربرد دارد.

پاسخی بگذارید